Shantungosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Shantungosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
V popředí kostra druhu Shantungosaurus giganteus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Nadčeleď: Hadrosauroidea
Čeleď: Hadrosauridae
Podčeleď: Saurolophinae
Rod: Shantungosaurus
Binomické jméno
Shantungosaurus giganteus
Hu, 1973
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shantungosaurus („Ještěr ze Šantungu“) byl jedním z největších hadrosauridních dinosaurů. Žil v období pozdní křídy na území dnešní Číny (provincie Šan-tung, souvrství Wangshi Group). Na hlavě neměl žádné výrazné výrůstky, patří tedy mezi „ploskolebé“ hadrosaury (kachnozobé dinosaury ze skupiny saurolofinů).

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Shantungosaurus byl jedním z největších hadrosauridů, a tím i ptakopánvých dinosaurů vůbec. Největší vystavená kostra (v Čínském geologickém institutu v Pekingu) měří na délku 14,72 metru a hmotnost jejího majitele zaživa zřejmě výrazně přesáhla 8 tun. Lebka měří na délku 163 cm. Největší jedinci pak přesáhli délku 16 metrů a hmotnost 16 tun. Zhuchengosaurus maximus (popsaný v roce 2007), dosahující délky až 16,6 metru, byl v roce 2011 zařazen právě do tohoto rodu. Je prakticky jisté, že se jedná o jednoho z největších ptakopánvých dinosaurů vůbec[1].

Velikostní srovnání největších hadrosauridů

Objev[editovat | editovat zdroj]

Tento rod byl objeven již roku 1964 a formálně popsán o devět let později, dnes je známo celkem 5 nekompletních koster. Podle všech znaků je nejbližším příbuzným šantungosaura severoamerický rod Edmontosaurus. Gigantický exemplář, objevený roku 2008 ve východočínském Šan-tungu a popsaný jako Huaxiaosaurus aigahtens, je ve skutečnosti nejspíš jen odrostlým jedincem šantungosaura.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]