Neznámí dinosauři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Neznámí dinosauři
AutorVladimír Socha
IlustrátorLubomír Kupčík
ZeměČesko
Jazykčeština
Námětdinosauři, paleontologie
ŽánrVěda, naučná pro mládež
VydavatelMladá fronta
Datum vydání30. dubna 2015 (1. vydání)
Typ médiavázané
Počet stran112
ISBN978-80-204-3595-8
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neznámí dinosauři je populárně naučná kniha, zaměřující se zejména na méně známé druhy druhohorních dinosaurů. Autorem této původní české knihy je popularizátor paleontologie a dalších přírodních věd Vladimír Socha. Tvůrcem ilustrací v knize je pak Lubomír Kupčík. Kniha byla nominována na cenu Zlatá stuha 2016[1].

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Jak již samotný název napovídá, kniha nepojednává o již obecně dobře známých rodech dinosaurů (jako jsou Tyrannosaurus, Triceratops nebo Brachiosaurus), místo toho se zaměřuje na poměrně nové (rok vědeckého popisu 2009- 2014) nebo i podstatně starší, ale málo známé rody dinosaurů, jako je například sauropod Erketu, heterodontosaurid Pegomastax nebo tyranosaurid Zhuchengtyrannus.

V knize se pojednává například i o heterodontosauridovi druhu Pegomastax africana.

Celkem kniha pojednává o 40 rodech dinosaurů z různých období a míst světa (od triasu po křídu, od Severní Ameriky po Antarktidu). Dinosauři jsou v knize seřazeni abecedně, podle počátečních písmen názvu. U každého taxonu je kromě hlavní ilustrace také doprovodný obrázek a dva boxíky se zajímavostmi. Čtenář se tedy dozví i anatomické nebo ekologické detaily, které se ve většině knih o dinosaurech obvykle nedozví. Část textu je věnována také otázce vyhynutí dinosaurů na konci křídy.

Kniha vyšla oficiálně 30. května roku 2015 v pražském nakladatelství Mladá fronta. Formát knihy je obdélníkový, rozměry činí 23 x 17,3 cm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]