Neznámí dinosauři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Neznámí dinosauři
AutorVladimír Socha
IlustrátorLubomír Kupčík
ZeměČesko
Jazykčeština
Námětdinosauři, paleontologie
ŽánrVěda, naučná pro mládež
VydavatelMladá fronta
Datum vydání30. dubna 2015 (1. vydání)
Typ médiavázané
Počet stran112
ISBN978-80-204-3595-8
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neznámí dinosauři je populárně naučná kniha, zaměřující se zejména na méně známé druhy druhohorních dinosaurů. Autorem této původní české knihy je popularizátor paleontologie a dalších přírodních věd Vladimír Socha. Tvůrcem ilustrací v knize je pak Lubomír Kupčík. Kniha byla nominována na cenu Zlatá stuha 2016[1].

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Jak již samotný název napovídá, kniha nepojednává o již obecně dobře známých rodech dinosaurů (jako jsou Tyrannosaurus, Triceratops nebo Brachiosaurus), místo toho se zaměřuje na poměrně nové (rok vědeckého popisu 2009- 2014) nebo i podstatně starší, ale málo známé rody dinosaurů, jako je například sauropod Erketu, heterodontosaurid Pegomastax nebo tyranosaurid Zhuchengtyrannus.

V knize se pojednává například i o heterodontosauridovi druhu Pegomastax africana.

Celkem kniha pojednává o 40 rodech dinosaurů z různých období a míst světa (od triasu po křídu, od Severní Ameriky po Antarktidu). Dinosauři jsou v knize seřazeni abecedně, podle počátečních písmen názvu. U každého taxonu je kromě hlavní ilustrace také doprovodný obrázek a dva boxíky se zajímavostmi. Čtenář se tedy dozví i anatomické nebo ekologické detaily, které se ve většině knih o dinosaurech obvykle nedozví. Část textu je věnována také otázce vyhynutí dinosaurů na konci křídy.

Kniha vyšla oficiálně 30. května roku 2015 v pražském nakladatelství Mladá fronta. Formát knihy je obdélníkový, rozměry činí 23 x 17,3 cm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]