Edmontosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Edmontosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 73-66 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Pravděpodobný vzhled edmontosaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Nadčeleď: Hadrosauroidea
Čeleď: Hadrosauridae
Podčeleď: Saurolophinae
Tribus: Edmontosaurini
Rod: Edmontosaurus
Lambe, 1917
Binomické jméno
Edmontosaurus regalis
Lambe, 1917
Druhy
  • E. regalis
  • E. annectens
  • E. saskatchewanensis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edmontosaurus („ještěr z Edmontonu“) je jedním z nejmladších známých neptačích dinosaurů. Fosílie tohoto hadrosaurida jsou známy z Kanady (souvrství Horseshoe Canyon, St Mary River a Scollard na území provincie Alberta) a USA (souvrství Hell Creek a Lance na území Jižní Dakoty, Severní Dakoty a Wyomingu, a coloradské souvrství Laramie).

Období[editovat | editovat zdroj]

Rod Edmontosaurus je znám ze svrchnokřídových vrstev stupňů kampán a maastricht (před 73-65,5 miliony let). Je tedy zhruba stejně starý jako např. populární Tyrannosaurus nebo Triceratops.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Plně dospělý jedinec edmontosaura měřil na délku přibližně 10-12 metrů (rekordní pak přes 13 m) a vážil asi 3,5 tuny, takže patřil k největším hadrosauridům vůbec.

Fosilní kosti velkého kachnozobého dinosaura edmontosaura, objevené ve východní Montaně (souvrství Hell Creek).

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Edmontosaurus v současné době zahrnuje 3 druhy: E. regalis, popsán Lawrencem Morrisem Lambem v roce 1917; E. annectens, popsán Othnielem C. Marshem původně v roce 1892 jako Claosaurus annectens, nicméně později překlasifikován k rodu Edmontosaurus; a E. saskatchewanensis, jež byl původně Charlesem Mortramem Sternbergem také popsán jako jiný rod - Thespesius (druh T. saskatchewanensis) v roce 1926.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Edmontosaurus je jedním z nejmladších zástupců čeledi Hadrosauridae. K nejbližším příbuzným tohoto rodu patří Shantungosaurus, se kterým je řazen do tribu Edmontosaurini (v rámci podčeledi Hadrosaurinae).

Dinosauří mumie[editovat | editovat zdroj]

V prosinci roku 2007 byl oznámen objev a odkrytí po "Leonardovi" další skvělé "dinosauří mumie", přezdívané podle místa objevu v Severní Dakotě "Dakota". Jednalo se nejspíš o zástupce rodu Edmontosaurus o délce kolem 12 metrů a hmotnosti asi 3,5 tuny, žijícího zhruba před 66 miliony let. Dinosaura objevil tehdy sedmnáctiletý student Tyler Lyson, který se později stal profesionálním paleontologem. Jde o jednu z nejzachovalejších dinosauřích fosílií vůbec[1][2]. V roce 2009 byla publikována studie, která popisuje objev otisků kůže a s ní spojených organických molekul u tohoto neobvykle zachovalého jedince[3].

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Edmontosaurus je hlavním hrdinou trikového dokumentu Putování dinosaurů z roku 2011. Zde je vyobrazen jako stádní zvíře, jehož stádo putuje na jih.

Objevil se také v dokumentu Planet Dinosaur a na konci jedné epizody seriálu Dinosaur Planet.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]