Triceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Triceratops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 68-65 mil. let

Model triceratopse
Model triceratopse
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Cerapoda
Infrařád: ceratopsové (Ceratopsia)
Nadčeleď: Ceratopsoidea
Čeleď: Ceratopsidae
Podčeleď: Ceratopsinae
Rod: Triceratops
Marsh, 1889
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Triceratops neboli „hrozná třírohá hlava“ je druhý historicky popsaný (1889) rohatý dinosaurus (první byl rod Monoclonius již roku 1876); Triceratops byl robustní čtyřnohý býložravec, jehož výška v nejvyšším bodě zad činila až 3 m, délka až 9 m a váha kolem sedmi (možná ale i přes deset) tun. Byl tedy zároveň jedním z největších známých rohatých dinosaurů (ceratopsidů). Je však pravděpodobné, že jeho evoluční předek Eotriceratops xerinsularis, popsaný v roce 2007, byl ještě větší (délka možná až 12 metrů). Podobně jako ostatní rohatí dinosauři i Triceratops žil s velkou pravděpodobností ve stádech.

Fyziologie[editovat | editovat zdroj]

Na obličejové části měl tři rohy dlouhé přes jeden metr. Výrazný týlní štít tvořila pevná kost, která možná sloužila k obraně před predátory nebo také jako ozdoba důležitá při sexuálním ceremoniálu. Týlní štít je ojedinělý i mezi rohatými dinosaury - je celistvý, zatímco jiné druhy měly často štíty s dvěma otvory uprostřed. Měl také jednu z největších lebek ze všech známých dinosaurů, velkou asi jako čtvrtina jeho těla (délka až 2,4 metru). Rekordně dlouhou lebku měl jiný ceratopsid, Pentaceratops sternbergi, a to 3,1 m. Převážnou část lebky triceratopse však tvořil prázdný prostor, který sloužil jako ochranná vrstva mozku při nárazech. Jedna strana zubů měla měkčí sklovinu, takže se při žvýkání opotřebovávala rychleji a chrup zůstával neustále ostrý.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Triceratops žil až na samém konci druhohor (asi před 68-66 miliony let) na severozápadním území dnešních Spojených států amerických (zejména státy Montana, Jižní Dakota a Wyoming). Tento rod je často spojován s rodem Tyrannosaurus, který ho podle některých deformací na fosíliích (otisk zubů na pánevních kostech apod.) prokazatelně lovil nebo pojídal jeho zdechliny. Vymřel společně s ostatními neptačími dinosaury na samotném konci křídy, asi před 66 - 65,5 miliony let.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • V dubnu roku 2008 byla dražena kostra tohoto rohatého dinosaura v aukční síni Christie's v Paříži. Vyvolávací cena činila přes 700 000 dolarů, žádný zájemce se však nakonec nepřihlásil.[1] V roce 1994 byl tento populární dinosaurus zvolen státním dinosaurem Wyomingu.
 • V roce 1997 byla v Montaně objevena unikátně zachovaná lebka a další fosílie mláděte triceratopse. Bylo asi jen rok staré a dlouhé kolem jednoho metru. Samotná lebka měřila asi 30 centimetrů a vykazuje četné juvenilní znaky[2].
 • V roce 2010 byla publikována vědecká studie amerických vědců, jejíž závěr naznačuje, že také rohatý dinosaurus známý dosud jako Torosaurus byl ve skutečnosti zástupcem plně dospělého triceratopse[3].
 • Nedávno byla objevena také zkamenělá kůže triceratopse, která naznačuje, že zaživa byl pokryt velkými oválními štítky v podobě oblázků a na hřbetě měl možná malé trny[4]. Jeho trup pak pokrývala série hexagonálních tuberkul, které vytvářely nápadný vzor. Exemplář zvaný "Lane" byl objeven roku 2002 ve Wyomingu a ještě nebyl vědecky popsán.[5]
 • Vědecká studie z roku 2014 prokázala, že geologicky mladší Triceratops prorsus je evolučním potomkem druhu Triceratops horridus.[6]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Triceratops je jedním z ikonických dinosaurů, proto bývá často zpodobňován. Objevuje se již v románu Ztracený svět z roku 1912 a ve filmech éry stříbrného plátna. Významnou úlohu měl také v knize a filmu Jurský park. Dále se také objevil již v prvním dílu fiktivně-dokumentárního seriálu Prehistorický park.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Triceratops / Dennis Schatz ; ilustrovali Daren Bader … [et al. ; z amerického originálu … přeložil Michal Jiříček]. – Praha : Thovt, c2006. – 35 s. : barev. il. ; 30 cm + 21 modelů kostí + paleontologický nástroj + schematický přehled kostí
 • Occipital condyle in the Ceratopsian Dinosaur Triceratops, with commments on body size variation / by Jason S. Anderson. – Ann Arbor : University of Michigan, 1999. – S. 215-231 : il. ; 26 cm
 • Úžasný svět dinosaurů / Vladimír Socha. Praha: Triton, 2009. (str. 152-159)

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://news.nationalgeographic.com/news/2008/04/080415-dinos-video-ap.html
 2. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2010/04/13/844556-nejmensi-mlade-triceratopse/
 3. http://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100714131244.htm
 4. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2013/04/13/poprve-vystavena-zkamenela-kuze-triceratopse/
 5. http://dinosaurusblog.com/2016/01/05/mel-triceratops-stetiny-a-obri-supiny/
 6. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2014/07/20/triceratops-odhalil-svuj-rodokmen/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]