Triceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTriceratops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 68-66 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Model triceratopse
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Cerapoda
Infrařád ceratopsové (Ceratopsia)
Nadčeleď Ceratopsoidea
Čeleď Ceratopsidae
Podčeleď Ceratopsinae
Rod Triceratops
Marsh, 1889
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Triceratops (neboli „třírohá tvář“) je druhý historicky popsaný (1889) rohatý dinosaurus (první byl rod Monoclonius již roku 1876); zároveň je i nejslavnějším zástupcem své skupiny.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Triceratops byl robustní čtyřnohý býložravec, jehož výška v nejvyšším bodě zad činila až 3 m, délka až kolem 9 m a váha kolem sedmi (možná ale i třináct) tun.[1] Byl tedy zároveň jedním z největších známých rohatých dinosaurů (ceratopsidů). Je však pravděpodobné, že jeho evoluční předek Eotriceratops xerinsularis, popsaný v roce 2007, byl ještě větší (délka možná až 12 metrů). Podobně jako ostatní rohatí dinosauři i Triceratops žil s velkou pravděpodobností ve stádech.

Fyziologie[editovat | editovat zdroj]

Na obličejové části měl tři rohy dlouhé přes jeden metr. Výrazný týlní štít tvořila pevná kost, která možná sloužila k obraně před predátory nebo také jako ozdoba důležitá při sexuálním ceremoniálu. Týlní štít je ojedinělý i mezi rohatými dinosaury - je celistvý, zatímco jiné druhy měly často štíty s dvěma otvory uprostřed. Měl také jednu z největších lebek ze všech známých dinosaurů, velkou asi jako čtvrtina jeho těla (délka až 2,4 metru). Převážnou část lebky triceratopse však tvořil prázdný prostor, který sloužil jako ochranná vrstva mozku při nárazech. Jedna strana zubů měla měkčí sklovinu, takže se při žvýkání opotřebovávala rychleji a chrup zůstával neustále ostrý. V roce 2002 byla objevena nádherně zachovaná fosilie triceratopse ve Wyomingu. Podle otisků kůže mohl být tento dinosaurus vybaven velkými štítky s vystupujícími ostny.[2]

Geografie a početnost[editovat | editovat zdroj]

Triceratops žil až na samém konci druhohor (asi před 68-66 miliony let) na severozápadním území dnešních Spojených států amerických (zejména státy Montana, Jižní Dakota a Wyoming). Tento rod je často spojován s rodem Tyrannosaurus, který ho podle některých deformací na fosiliích (otisk zubů na pánevních kostech apod.) prokazatelně lovil nebo pojídal jeho zdechliny. Triceratopsové byli na konci křídy velmi početným rodem a například v rámci souvrství Hell Creek na území dnešní východní Montany byli nejpočetnějším rodem dinosaurů vůbec (a to před rodem Tyrannosaurus a Edmontosaurus).[3][4] Triceratops vyhynul společně s ostatními neptačími dinosaury na samotném konci křídy, asi před 66 miliony let a patří tak k vůbec posledním druhohorním dinosaurům.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • V dubnu roku 2008 byla dražena kostra tohoto rohatého dinosaura v aukční síni Christie's v Paříži. Vyvolávací cena činila přes 700 000 dolarů, žádný zájemce se však nakonec nepřihlásil.[5] V roce 1994 byl tento populární dinosaurus zvolen státním dinosaurem Wyomingu.
 • V roce 1997 byla v Montaně objevena unikátně zachovaná lebka a další fosílie mláděte triceratopse. Bylo asi jen rok staré a dlouhé kolem jednoho metru. Samotná lebka měřila asi 30 centimetrů a vykazuje četné juvenilní znaky[6].
 • V roce 2010 byla publikována vědecká studie amerických vědců, jejíž závěr naznačuje, že také rohatý dinosaurus známý dosud jako Torosaurus mohl být ve skutečnosti zástupcem plně dospělého triceratopse[7][8].
 • Nedávno byla objevena také zkamenělá kůže triceratopse, která naznačuje, že zaživa byl pokryt velkými oválními štítky v podobě oblázků a na hřbetě měl možná malé trny[9]. Jeho trup pak pokrývala série hexagonálních tuberkul, které vytvářely nápadný vzor. Exemplář zvaný "Lane" byl objeven roku 2002 ve Wyomingu a ještě nebyl vědecky popsán.[10]
 • Vědecká studie z roku 2014 prokázala, že geologicky mladší Triceratops prorsus je evolučním potomkem druhu Triceratops horridus.[11]
 • Zůstává velkou otázkou, jaké tvary měly rohy živých triceratopsů. Na základě srovnání s rohy současných kopytníků mohl být jejich tvar značně odlišný od kostěného základu, který se nám ve fosilním stavu dochoval.[12]
Lebka ceratopsida triceratopse v expozici Museum of the Rockies (Bozeman, Montana).

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Triceratops je jedním z ikonických dinosaurů, proto bývá často zpodobňován. Objevuje se již v románu Ztracený svět z roku 1912 a ve filmech. Významnou úlohu měl také v knize a filmu Jurský park. Objevil se již v prvním dílu fiktivně-dokumentárního seriálu Prehistorický park. Triceratops se štětinami na těle (dle moderního pohledu) se objevuje také v knize Poslední dny dinosaurů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Roger B. J. Benson, Gene Hunt, Matthew T. Carrano & Nicolás Campione (2017). Cope's rule and the adaptive landscape of dinosaur body size evolution. Palaeontology. doi: 10.1111/pala.12329 http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pala.12329/full
 2. http://markwitton-com.blogspot.cz/2015/12/dinosaur-scales-some-thoughts-for.html
 3. SOCHA, Vladimír. Dinosauří census v souvrství Hell Creek. OSEL.cz [online]. Dostupné online. 
 4. Horner J. R., Goodwin M. B., Myhrvold N. (2011). Dinosaur Census Reveals Abundant Tyrannosaurus and Rare Ontogenetic Stages in the Upper Cretaceous Hell Creek Formation (Maastrichtian), Montana, USA. PLoS ONE 6(2): e16574. doi:10.1371/journal.pone.0016574
 5. http://news.nationalgeographic.com/news/2008/04/080415-dinos-video-ap.html
 6. SOCHA, Vladimír. Nejmenší mládě triceratopse. DinosaurusBlog [online]. Dostupné online. 
 7. http://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100714131244.htm
 8. SOCHA, Vladimír. Kolosální ceratopsid Torosaurus. OSEL.cz [online]. Dostupné online. 
 9. SOCHA, Vladimír. Poprvé vystavena zkamenělá kůže triceratopse. DinosaurusBlog [online]. Dostupné online. 
 10. SOCHA, Vladimír. Měl triceratops štětiny?. OSEL.cz [online]. Dostupné online. 
 11. SOCHA, Vladimír. Triceratops odhalil svůj rodokmen. OSEL.cz [online]. Dostupné online. 
 12. http://markwitton-com.blogspot.cz/2017/11/can-we-predict-horn-shapes-of-fossil.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Triceratops / Dennis Schatz ; ilustrovali Daren Bader … [et al. ; z amerického originálu … přeložil Michal Jiříček]. – Praha : Thovt, c2006. – 35 s. : barev. il. ; 30 cm + 21 modelů kostí + paleontologický nástroj + schematický přehled kostí
 • Occipital condyle in the Ceratopsian Dinosaur Triceratops, with commments on body size variation / by Jason S. Anderson. – Ann Arbor : University of Michigan, 1999. – S. 215-231 : il. ; 26 cm.
 • Úžasný svět dinosaurů / Vladimír Socha. Praha: Triton, 2009. (str. 152-159)
 • Marsh, O.C. (1888). "A new family of horned Dinosauria, from the Cretaceous". American Journal of Science. 36: 477–478.
 • Marsh, O.C. (1889a). "Notice of new American Dinosauria". American Journal of Science. 37: 331–336.
 • Marsh, O.C. (1889b). "Notice of gigantic horned Dinosauria from the Cretaceous". American Journal of Science. 38: 173–175.
 • Scannella, J.B., & Fowler, D.W. (2014). "A stratigraphic survey of Triceratops localities in the Hell Creek Formation, northeastern Montana (2006–2010)". Geological Society of America Special Papers. Geological Society of America Special Papers. 503: 313–332. doi:10.1130/2014.2503(12)


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]