Thescelosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Thescelosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 68 - 66 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření druhu Thescelosaurus neglectus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Ornithopoda
Čeleď: Thescelosauridae
Rod: Thescelosaurus
Gilmore, 1913
Binomické jméno
Thescelosaurus neglectus
Gilmore, 1913
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thescelosaurus byl asi 3 až 4 m dlouhý býložravý nebo všežravý dinosaurus. Šlo o poměrně primitivního, pevně stavěného ornitopoda. Je znám z osmi koster a dalších neúplných pozůstatků. Žil před zhruba 68 až 65,5 miliony let, patřil tedy k posledním žijícím neptačím dinosaurům. Jeho fosílie byly objeveny na západě Severní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Proti ornitopodům typu hypsilofodonta měl Thescelosaurus silnější přední končetiny a zřejmě chodil většinou po čtyřech. Na zadní končetiny se vztyčil, jen když unikal před nebezpečím, i když stavba jeho končetin nasvědčuje, že moc rychlý nebyl. Chybějící agilitu mu pravděpodobně nahrazoval kostěný pancíř na hřbetě, kterým zřejmě disponoval. Navzdory své primitivnosti, kterou prozrazují zuby na přední části horní čelisti i počet prstů na nohách, býval až překvapivě hojný a rozšířený, zřejmě po celé dnešní Severní Americe na úplném sklonku éry dinosaurů.

Zkamenělé srdce[editovat | editovat zdroj]

U jednoho zkamenělého jedince tescelosaura, který dostal přezdívku „Willo“, se zachovalo dokonce i zkamenělé srdce, které mnohem více připomínalo srdce ptáků než plazů, což indikuje tvora s tělesnou teplotou nezávislou na teplotě okolí (o tomto objevu však panují pochyby). Novější výzkum naznačuje, že jde spíše o kamennou konkreci než o skutečný zkamenělý srdeční sval.

Nový druh[editovat | editovat zdroj]

V listopadu roku 2011 byl popsán nový druh tohoto ornitopoda, T. assiniboiensis (druhové jméno bylo stanoveno na počest indiánského kmene stejného jména)[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://palaeoblog.blogspot.com/2011/11/thescelosaurus-assiniboiensis.html
  • Galton, Peter M. (1974). "Notes on Thescelosaurus, a conservative ornithopod dinosaur from the Upper Cretaceous of North America, with comments on ornithopod classification". Journal of Paleontology 48 (5): 1048–1067.
  • Galton, Peter M. (1997). "Cranial anatomy of the basal hypsilophodontid dinosaur Thescelosaurus neglectus Gilmore (Ornithischia; Ornithopoda) from the Upper Cretaceous of North America". Revue Paléobiologie, Genève 16 (1): 231–258.
  • Sternberg, Charles M. (1940). "Thescelosaurus edmontonensis, n. sp., and classification of the Hypsilophodontidae". Journal of Paleontology 14 (5): 481–494.
  • Gilmore, Charles W. (1915). "Osteology of Thescelosaurus, an orthopodus dinosaur from the Lance Formation of Wyoming". Proceedings of the U.S. National Museum 49 (2127): 591–616.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thescelosaurus na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]