Hell Creek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hell Creek

Souvrství Hell Creek (v překladu "pekelný potok/říčka") je intenzivně studované geologické souvrství pocházející z období nejsvrchnější křídy (stupeň maastricht) a nejstaršího paleocénu (třetihor). Název dostalo podle stejnojmenné říčky tekoucí nedaleko města Jordan v Montaně (USA).

Kromě státu Montana se sedimenty tohoto souvrství vyskytují také v Severní Dakotě, Jižní Dakotě a Wyomingu. Nejznámější fosílie zahrnují především pozůstatky dinosaurů, včetně populárních rodů Triceratops, Tyrannosaurus a dalších (viz přehled níže). Kromě toho se zde nachází ohromné množství fosílií dalších obratlovců, ale také otisků rostlin a bezobratlých. Právě v tomto souvrství byla objevena převážná většina exemplářů tyranosaura, a to včetně vůbec prvního z nich, vykopaného roku 1902 Barnumem Brownem[1].

Pustiny Badlands ve východní Montaně. V této oblasti bylo objeveno velké množství fosilií posledních neptačích dinosaurů.

Dobře je zde patrná také vrstvička iridia pocházející zřejmě od dopadu obřího meteoritu na konci druhohor před asi 66,0 miliony let. Reprezentativní fosílie z tohoto souvrství jsou uloženy především v Museum of The Rockies v Bozemanu (Montana). Kurátorem paleontologických sbírek tohoto muzea je populární paleontolog Jack Horner.

Paleoekologie souvrství Hell Creek[editovat | editovat zdroj]

Výzkum T. Lysona a N. Longriche, publikovaný v říjnu roku 2010 ukázal, že dinosauři v tomto souvrství nežili v jediném ekosystému, nýbrž že preferovali různá prostředí, a tím si potravně nekonkurovali. Fosílie kachnozobých dinosaurů jsou známé především z vápenců (říční koryta) a zkameněliny rohatých dinosaurů zase z jílovců (záplavové nížiny dále od řek). Naproti tomu tyranosauři se vyskytovali zhruba stejně často v obou prostředích.[2] Studie z roku 2011 shrnuje sčítání druhů v rámci 11 let trvajícího projektu Hell creek Project, při kterém byly objeveny stovky nových exemplářů. Zajímavé je, že zatímco podle očekávání je nejpočetnějším rodem dinosaura z tohoto souvrství ceratopsid Triceratops, hned na druhém místě je obří teropod Tyrannosaurus, o kterém se předpokládalo, že nebyl ani zdaleka tak početným rodem. Až na třetím místě se z hlediska početnosti nachází kachnozobý dinosaurus Edmontosaurus.[3][4]

Výhled do terénu Hell Creek State Park ve východní Montaně (souvrství Hell Creek). V těchto místech byl roku 1902 objeven první exemplář druhu T. rex.

Seznam organismů ze souvrství Hell Creek[editovat | editovat zdroj]

Kromě níže uvedených rodů se v souvrství vyskytují také četné fosílie žraloků a rejnoků, ryb, krokodýlů, želv i jiných obratlovců (obojživelníci, plazi, savci) a četných bezobratlých. Impresivní sbírku tvoří také rostliny.

Chrupavčité ryby[editovat | editovat zdroj]

Kostnaté ryby[editovat | editovat zdroj]

Obojživelníci[editovat | editovat zdroj]

Želvy[editovat | editovat zdroj]

Teropodi a ptáci[editovat | editovat zdroj]

Ptakopánví dinosauři[editovat | editovat zdroj]

Ptakoještěři[editovat | editovat zdroj]

Rostliny[editovat | editovat zdroj]


V literární fikci[editovat | editovat zdroj]

Ekosystémy souvrství Hell Creek se staly místem děje několika vědecko-fantastických knih a románů, pojednávajících obvykle o fiktivní cestě časem do doby dinosaurů. Mezi nimi jde například o román Cretaceous Dawn (2008) nebo Poslední dny dinosaurů (2016). O životě dinosaurů i dalších organismů v tomto souvrství pojednává například česká kniha Dinosauři od Pekelného potoka.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.osel.cz/index.php?clanek=8202
  2. http://dinosaurusblog.com/2010/10/18/867295-novinky-ze-souvrstvi-hell-creek/
  3. SOCHA, Vladimír. Dinosauří census v souvrství Hell Creek. OSEL.cz [online]. , 18. dubna 2017. Dostupné online.  
  4. Horner J. R., Goodwin M. B., Myhrvold N. (2011). Dinosaur Census Reveals Abundant Tyrannosaurus and Rare Ontogenetic Stages in the Upper Cretaceous Hell Creek Formation (Maastrichtian), Montana, USA. PLoS ONE 6(2): e16574. doi:10.1371/journal.pone.0016574
  • Longrich, N. (2008). "A new, large ornithomimid from the Cretaceous Dinosaur Park Formation of Alberta, Canada: Implications for the study of dissociated dinosaur remains." Palaeontology, 54(1): 983-996.
  • Henderson, M.D. and Peterson, J.E. "An azhdarchid pterosaur cervical vertebra from the Hell Creek Formation (Maastrichtian) of southeastern Montana." Journal of Vertebrate Paleontology, 26(1): 192–195.

Česky psaná literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]