Dromaeosauridae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDromaeosauridae
Stratigrafický výskyt: Střední jura až svrchní křída (před 164–66 miliony let)
alternativní popis obrázku chybí
Deinonychus (větší) a Buitreraptor (menší)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Coelurosauria
Čeleď Dromaeosauridae
Matthew a Brown, 1922
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dromaeosauridae (dromeosauridi – „Běžící ještěři“) jsou čeledí dravých dinosaurůteropodů podobných ptákům. Byli objeveni již na téměř všech kontinentech, což svědčí o jejich někdejším evolučním úspěchu. V lidové mluvě se jim také často říká „raptoři“ (podle velociraptorů z jurského parku). Jsou také často nazýváni „srpodrápými lovci“, podle zabijáckého drápu na zadních končetinách.

Většinou byli menších rozměrů a doba jejich rozkvětu spadá do období křídy. Jejich velikost kolísala mezi několika decimetry (byli mezi nimi jedni z nejmenších neptačích dinosaurů, jako byl Microraptor) a délkou přes 6 metrů (poměrně velcí teropodi jako byl Utahraptor nebo Achillobator). Objevili se poprvé ve střední juře (asi před 164 miliony let) a vymřeli (pravděpodobně) spolu s ostatními neptačími dinosaury na konci křídy před 66 miliony let. Doba jejich existence tak přesáhla 100 milionů let.

Dromeosauři byli blízcí příbuzní dnešních ptáků. Většinou byli zřejmě opeření, u některých rodů z čínské provincie Liao-ning se to povedlo prokázat přímo fosilním nálezem (viz opeření dinosauři).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]