Dromaeosauridae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDromaeosauridae
Stratigrafický výskyt: Spodní až svrchní křída (před 130–66 miliony let)
alternativní popis obrázku chybí
Deinonychus (větší) a Buitreraptor (menší)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Coelurosauria
Čeleď Dromaeosauridae
Matthew a Brown, 1922
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dromaeosauridae (dromeosauridi – v překladu „běžící ještěři“) jsou čeledí dravých dinosaurůteropodů, anatomicky podobných a vývojově příbuzných ptákům. Byli objeveni již na téměř všech kontinentech, což svědčí o jejich někdejším evolučním úspěchu. V lidové mluvě se jim také často říká „raptoři“ (podle velociraptorů z jurského parku). Jsou také často nazýváni „srpodrápými lovci“, podle velkého zahnutého drápu na druhém prstu zadních končetin.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Většinou byli menších rozměrů a doba jejich rozkvětu spadá do období křídy. Jejich velikost kolísala mezi několika decimetry (byli mezi nimi jedni z nejmenších neptačích dinosaurů, jako byl Microraptor) a délkou přes 6 metrů (poměrně velcí teropodi jako byl Utahraptor nebo Achillobator).[1] Objevili se poprvé ve spodní křídě (asi před 130 miliony let) a vymřeli (pravděpodobně) spolu s ostatními neptačími dinosaury na konci křídy před 66 miliony let. Doba jejich existence tak přesáhla 60 milionů let. Opeření sloužilo většině druhů k udržení jejich stálé tělesné teploty, mechanické ochraně těla a zejména k vnitrodruhové signalizaci. Peří mohlo být pestře zbarveno, což umožnilo lepší rozpoznávání jednotlivých příslušníků daného druhu a mohlo být využito i k výstražným signálům vůči potenciálnímu nepříteli. Jen menší druhy dromeosauridů (jako byl Microraptor) byly zřejmě schopny alespoň klouzavého letu.

Přehled a velikostní srovnání některých dromeosauridů.

Zařazení[editovat | editovat zdroj]

Dromeosauři byli vývojově blízcí příbuzní dnešních ptáků. Většinou byli zřejmě opeření, u některých rodů z čínské provincie Liao-ning i odjinud se to povedlo prokázat přímo fosilním nálezem otisků někdejšího pernatého pokryvu těla (viz opeření dinosauři). Společně s čeledí Troodontidae spadají do kladu Deinonychosauria.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chase Brownstein (2018). A giant dromaeosaurid from North Carolina. Cretaceous Research. doi: https://doi.org/10.1016/j.cretres.2018.07.006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]