Utahraptor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Utahraptor
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 126 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Utahraptor - pravděpodobný vzhled
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Coelurosauria
Čeleď: Dromaeosauridae
Rod: Utahraptor
Binomické jméno
U. ostrommaysorum
Kirkland, Gaston & Burge, 1993
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Utahraptor („Utažský lupič“) je největším známým zástupcem „srpodrápých“ dinosaurů z čeledi Dromaeosauridae. Žil v období geologického stupně barrem (spodní křída) asi před 126 (+-2,5) miliony let na území státu Utah (USA). Pravděpodobně žil a lovil ve smečkách.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Obávané drápy na dolní končetině tohoto dravce měřily až 24 cm. Samotný teropod byl asi 5-7 metrů dlouhý, 2,4 m vysoký a vážil přes 700 kg. Byl tedy mnohem větší a nebezpečnější než příbuzný a známější mongolský rod Velociraptor. Dosud nepopsané exempláře, uložené v depozitáři Brigham Young University, by mohly dosahovat délky dokonce až 12 metrů a hmotnosti 2,7 tuny.[1] Téměř stejné velikosti dorůstal dromeosaurid Dakotaraptor steini, žijící o 60 milionů let později. Tento zástupce fauny ekosystémů souvrství Hell Creek měl ale odlišnou stavbu těla a zřejmě nebyl tak mohutně stavěn.[2]

Objev[editovat | editovat zdroj]

První fosílie tohoto dinosaura byly objeveny v lednu roku 1992 v Utahu talentovaným amatérským paleontologem Bobem Gastonem, který patřil do skupiny dr. Jamese Kirklanda z Dinamation Society. Název Utahraptor mu byl přiřazen Dr. Robertem T. Bakkerem. Ten proslavil tohoto dromeosaurida také románem Červený raptor (Raptor Red) z roku 1995. Nadměrně velcí velociraptoři z Jurského parku jsou údajně také inspirováni obřím utahraptorem.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Utahraptor se kromě Bakkerova románu objevuje také v populárním vědeckém dokumentu Putování s dinosaury (Walking With Dinosaurs) z koprodukce BBC a rovněž ve stejnojmenné putovní show s modely dinosaurů (kde utahraptory ztvárňují loutkoherci). Další ztvárnění těchto obřích dromeosauridů přinesl také dokument Dinosaur Revolution z roku 2011.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2011/02/17/883219-utahraptor/
  2. http://dinosaurusblog.com/2015/11/05/dakotaraptor-zabijak-ve-stinu-tyranosaura/
  • Kirkland, J.I., Burge, D., and Gaston, R. (1993). "A large dromaeosaur [Theropoda] from the Lower Cretaceous of Utah." Hunteria, 2(10): 1-16.
  • Turner, Alan H.; Pol, Diego; Clarke, Julia A.; Erickson, Gregory M.; and Norell, Mark (2007). "A basal dromaeosaurid and size evolution preceding avian flight". Science 317: 1378–1381. doi:10.1126/science.1144066. PMID 17823350.