Barrem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Barrem[1] [barem] je čtvrtý ze šesti chronostratigrafických stupňů spodní křídy, který je datován do rozmezí před 129,4 až 125,0 Ma[2] (milionů let). Barremu předcházel hauteriv a následoval ho apt.

Definice[editovat | editovat zdroj]

Původní typová lokalita pro barrem je v okolí obce Barrême (departement Alpes-de-Haute-Provence, Francie). Henry Coquand definoval a pojmenoval tento stupeň v roce 1873.

Báze (dolní hranice) barremu je určena prvním výskytem amonitů Spitidiscus hugii a Spitidiscus vandeckii. Horní hranice (báze aptu) je určena geomagnetickým přepólováním na začátku chronozóny M0r, která je biologicky blízko prvnímu výskytu amonitů Paradeshayesites oglanlensis

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Stupeň barrem bývá dále dělen na dva podstupně: spodní a svrchní.

oblasti moře Tethys obsahuje barrem jedenáct amonitových biozón.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Barremian na anglické Wikipedii.

  1. Stratigrafická tabulka. www.geology.cz [online]. Česká stratigrafická komise, 2012 [cit. 2018-03-27]. Dostupné online. 
  2. INTERNATIONAL CHRONOSTRATIGRAPHIC CHART v 2017/02 [online]. International Commission on Stratigraphy [cit. 2018-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SVOBODA, Josef; PETRÁNEK, Jan, et al. Encyklopedický slovník geologických věd. 1. vyd. Svazek 1 A-M. Praha: Academia, 1983. 960 s. S. 128.