Dilong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDilong
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
alternativní popis obrázku chybí
Lebka dilonga
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Podřád teropodi (Theropoda)
Nadčeleď Tyrannosauroidea
Čeleď Tyrannosauridae
Rod Dilong
Xu et al., 2004
Binomické jméno
Dilong paradoxus
Xu et al., 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o dinosaurovi. O slovenském katolickém básníkovi pojednává článek Rudolf Dilong.

Dilong („Císařský drak“) byl malým, vývojově starým tyrannosauroidem, který žil před asi 130 miliony let (ve spodní křídě) na území dnešní provincie Liao-ning v severovýchodní Číně. Dilong patřil mezi opeřené dinosaury, a je tak jedním z nejzajímavějších objevů poslední doby. Otisky peří byly objeveny na čelistech a ocasu, peří však nesloužilo k letu, nýbrž tepelné izolaci dinosaura.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Byl to blízký příbuzný pozdějších velkých tyrannosauridů, jako byl Tyrannosaurus rex (objevila se domněnka, že i velcí tyrannosauridi mohli být opeření, alespoň v období mládí a dospívání). Dilong byl jen asi 1,6 m dlouhý (v plné dospělosti však možná přes 2 metry) a je znám ze čtyř poměrně dobře zachovaných koster. V roce 2007 však byla publikována studie, podle které Dilong ve skutečnosti nepatří přímo mezi tyrannosauroidy.

Dilong paradoxus

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Xu, X., Norell, M. A., Kuang, X., Wang, X., Zhao, Q., Jia, C. (2004). "Basal tyrannosauroids from China and evidence for protofeathers in tyrannosauroids". Nature 431: 680–684. doi:10.1038/nature02855.
  • Turner, A.H., Pol, D., Clarke, J.A., Erickson, G.M., and Norell, M. (2007). "Supporting online material for: A basal dromaeosaurid and size evolution preceding avian flight". Science, 317: 1378-1381. doi:10.1126/science.1144066

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]