Dilong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Dilong
Stratigrafický výskyt: Spodní křída

alternativní popis obrázku chybí
Lebka dilonga
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Podřád: teropodi (Theropoda)
Nadčeleď: Tyrannosauroidea
Čeleď: Tyrannosauridae
Rod: Dilong
Xu et al., 2004
Binomické jméno
Dilong paradoxus
Xu et al., 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek pojednává o dinosaurovi. O slovenském katolickém básníkovi pojednává článek Rudolf Dilong.

Dilong („Císařský drak“) byl malým, vývojově starým tyrannosauroidem, který žil před asi 130 miliony let (ve spodní křídě) na území dnešní provincie Liao-ning v severovýchodní Číně. Dilong patřil mezi opeřené dinosaury, a je tak jedním z nejzajímavějších objevů poslední doby. Otisky peří byly objeveny na čelistech a ocasu, peří však nesloužilo k letu, nýbrž tepelné izolaci dinosaura.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Byl to blízký příbuzný pozdějších velkých tyrannosauridů, jako byl Tyrannosaurus rex (objevila se domněnka, že i velcí tyrannosauridi mohli být opeření, alespoň v období mládí a dospívání). Dilong byl jen asi 1,6 m dlouhý (v plné dospělosti však možná přes 2 metry) a je znám ze čtyř poměrně dobře zachovaných koster. V roce 2007 však byla publikována studie, podle které Dilong ve skutečnosti nepatří přímo mezi tyrannosauroidy.

Dilong paradoxus

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Xu, X., Norell, M. A., Kuang, X., Wang, X., Zhao, Q., Jia, C. (2004). "Basal tyrannosauroids from China and evidence for protofeathers in tyrannosauroids". Nature 431: 680–684. doi:10.1038/nature02855.
  • Turner, A.H., Pol, D., Clarke, J.A., Erickson, G.M., and Norell, M. (2007). "Supporting online material for: A basal dromaeosaurid and size evolution preceding avian flight". Science, 317: 1378-1381. doi:10.1126/science.1144066

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]