Valangin
Valangin je druhý ze šesti chronostratigrafických stupňů spodní křídy, který je datován do rozmezí před 139,8 ± 3,0 až 132,9 ± 2,0 Ma (milionů let). Valanginu předcházel berrias a následoval ho hauteriv.
Definice[editovat | editovat zdroj]
Stupeň valangin byl poprvé popsán a pojmenován Édouardem Desorem v roce 1853. Je pojmenován po Valanginu, malém městě severně od Neuchâtelu v Jurském pohoří ve Švýcarsku.
Začátek (báze) valanginu je při prvním výskytu calpionellidu druhu Calpionellites darderi na stratigrafické stupnici (sloupci). Konec valanginu (báze hauterivu) je při prvním výskytu amonitu rodu Acanthodiscus.
Dělení[editovat | editovat zdroj]
Stupeň valangin bývá dále dělen na dva podstupně: spodní a svrchní. Svrchní začíná prvním výskytem amonitu druhu Saynoceras verrucosum.
V oblasti moře Tethys obsahuje valangin pět amonitových biozón.
Biota[editovat | editovat zdroj]
V tomto období pokračuje například vývoj mnoha skupin dinosaurů a ptakoještěrů, v mořích jsou kromě plesiosaurů početní také různí krokodýlovití plazi.[1]
Reference[editovat | editovat zdroj]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valanginian na anglické Wikipedii.
- ↑ Sven Sachs, Mark T. Young & Jahn J. Hornung (2020). The enigma of Enaliosuchus, and a reassessment of the Lower Cretaceous fossil record of Metriorhynchidae. Cretaceous Research, 104479. doi: https://doi.org/10.1016/j.cretres.2020.104479
Literatura[editovat | editovat zdroj]
- SVOBODA, Josef; PETRÁNEK, Jan, et al. Encyklopedický slovník geologických věd. 1. vyd. Svazek 2 N-Ž. Praha: Academia, 1983. 851 s. S. 671.