Kinnareemimus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kinnareemimus

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: teropodi (Theropoda)
Nadčeleď: Ornithomimosauria
Rod: Kinnareemimus
Buffetaut et al., 2009
Binomické jméno
K. khonkaenensis
Buffetaut et al., 2009
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kinnareemimus ("napodobitel Kinnara (mytologické bytosti)") je vyhynulý rod teropodního dinosaura, který žil v období spodní křídy (stupeň valangin nebo hauteriv) na území dnešního Thajska. Byl popsán v roce 2009 a jediný známý druh je K. khonkaenensis. Již v roce 2000 byl tento dinosaurus neformálně nazýván "Ginnareemimus".

Zachovaný materiál je nekompletní a sestává pouze z obratlů, nekompletních kostí stydkých, metatarzálů a nekompletní kosti lýtkové. Zdá se, že tento dinosaurus mohl být jedním z nejstarších známých ornitomimosaurů. Pokud tomu tak bylo, měli tito běhaví "pštrosí" dinosauři nejspíš asijský původ.

Etymologie názvu[editovat | editovat zdroj]

Jméno je odvozeno od mytologické bytosti jménem Kinnara (resp. Kinnaree v množném čísle). V thajské mytologii jde o ladné bytosti s tělem ženy a nohami ptáka, žijící v hlubinách legendárního pralesa Himavanta. Jméno bylo zvoleno na základě podobnosti nohou tohoto dinosaura s nohami dnešních ptáků.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Buffetaut, E., Suteethorn, V. and Tong, H. (2009). "An early 'ostrich dinosaur' (Theropoda: Ornithomimosauria) from the Early Cretaceous Sao Khua Formation of NE Thailand", pp. 229-243 IN E. Buffetaut, G. Cuny, J. Le Loeuff & V. Suteethorn (eds.), Late Palaeozoic and Mesozoic Ecosystems in SE Asia. Geological Society, London, Special Publications 315: 229-243. DOI: 10.1144/SP315.16

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]