Kinnareemimus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKinnareemimus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 140 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Kinnareemimus ulovený spinosauridním teropodem.
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Nadčeleď Ornithomimosauria
Rod Kinnareemimus
Buffetaut et al., 2009
Binomické jméno
K. khonkaenensis
Buffetaut et al., 2009
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kinnareemimus („napodobitel Kinnara“ – mytologické bytosti) je vyhynulý rod teropodního dinosaura, který žil v období spodní křídy (stupeň valangin nebo hauteriv) na území dnešního Thajska. Byl popsán v roce 2009 a jediný známý druh je K. khonkaenensis. Již v roce 2000 byl tento dinosaurus neformálně nazýván „Ginnareemimus“.

Tělesné rozměry[editovat | editovat zdroj]

Přesné rozměry tohoto teropoda nejsou v současnosti známé.[1] Podle jiných odhadů dosahoval délky 3 metrů a hmotnosti dnešní ovce.[2]

Zařazení[editovat | editovat zdroj]

Zachovaný materiál je nekompletní a sestává pouze z obratlů, nekompletních kostí stydkých, metatarzálů a nekompletní kosti lýtkové. Zdá se, že tento dinosaurus mohl být jedním z nejstarších známých ornitomimosaurů. Pokud tomu tak bylo, měli tito běhaví „pštrosí“ dinosauři nejspíš asijský původ. Tento dinosaurus žil ve stejných ekosystémech jako teropod Siamosaurus nebo sauropod Phuwiangosaurus.

Etymologie názvu[editovat | editovat zdroj]

Jméno je odvozeno od mytologické bytosti jménem Kinnara (resp. Kinnaree v množném čísle). V thajské mytologii jde o ladné bytosti s tělem ženy a nohama ptáka, žijící v hlubinách legendárního pralesa Himavanta. Jméno bylo zvoleno na základě podobnosti nohou tohoto dinosaura s nohami dnešních ptáků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 130 (anglicky)
  2. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Buffetaut, E., Suteethorn, V. and Tong, H. (2009). "An early 'ostrich dinosaur' (Theropoda: Ornithomimosauria) from the Early Cretaceous Sao Khua Formation of NE Thailand", pp. 229-243 IN E. Buffetaut, G. Cuny, J. Le Loeuff & V. Suteethorn (eds.), Late Palaeozoic and Mesozoic Ecosystems in SE Asia. Geological Society, London, Special Publications 315: 229-243. doi: 10.1144/SP315.16

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]