Pyroraptor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPyroraptor
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70,6 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce pyroraptora
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Infrařád celurosauři (Coelurosauria)
Čeleď dromaeosaurovití (Dromaeosauridae)
Rod Pyroraptor
Binomické jméno
Pyroraptor olympius
Allain & Taquet, 2000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pyroraptor olympius ("zloděj olympijského ohně" – protože jeho fosílie byly objeveny po lesním požáru) byl rodem masožravého teropodního dinosaura z čeledi Dromaeosauridae. Jediný objevený jedinec žil v období svrchní křídy na území dnešní jižní Francie (Provence).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento malý, asi 2,5 metru dlouhý srpodrápý lovec žil asi před 72 až 66 miliony let[1] na území dnešního jihu Francie. Měl asi 6,5 cm dlouhé zabijácké drápy na dolních končetinách a patřil do blízkého příbuzenstva známějších rodů Velociraptor nebo Deinonychus. V roce 1992 byly objeveny zkameněliny nekompletní kostry, popsané v roce 2000 paleontology Allainem a Taquetem pod názvem Pyroraptor olympius.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Pyroraptor je hlavním aktérem pseudo-dokumentárního snímku z cyklu Dinosaur Planet s názvem "Pod". V rámci děje se samec pyroraptora s názvem "Pod" dostává na izolovaný ostrov Hateg na území dnešního Rumunska, kde se setkává s malými ostrovními formami evropských dinosaurů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Allain, R., and Taquet, P. (2000). "A new genus of Dromaeosauridae (Dinosauria, Theropoda) from the Upper Cretaceous of France." Journal of Vertebrate Paleontology, 20: 404–407.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]