Přeskočit na obsah

Jurský svět: Nadvláda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jurský svět: Nadvláda
Původní názevJurassic World Dominion
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka146 min
Žánrysci-fi, dobrodružný
NámětColin Trevorrow, Derek Connolly
ScénářEmily Carmichael
Colin Trevorrow
RežieColin Trevorrow
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBryce Dallas Howardová
Chris Pratt
Laura Dern
Sam Neill
Jeff Goldblum
… více na Wikidatech
ProdukceFrank Marshall, Patrick Crowley
HudbaMichael Giacchino
KameraJohn Schwartzman
StřihMark Sanger
Výroba a distribuce
Premiéra9. června 2022 (Nový Zéland)
Produkční společnostAmblin Entertainment
DistribuceUniversal Pictures
Rozpočet165 000 000 $
Tržby1 mld. $ (celosvětově)[1]
376,9 mil. $ (USA)[1]
Předchozí a následující díl
Jurassic World: Dominion prologue Jurský svět: Konečné války
Jurský svět: Nadvláda na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurský svět: Nadvláda (v originále Jurassic World Dominion) je americký sci-fi dobrodružný film režiséra Colina Trevorrowa, který napsal scénář s Emily Carmichael podle námětu Trevorrowa a Dereka Connollyho. Film navazuje na filmy Jurský svět (2015) a Jurský svět: Zánik říše (2018), pokračuje také v příběhu Jurského parku (1993), jeho pokračování (1997) a Jurského parku 3 (2001). Film měl být uveden již v roce 2021, ale z důvodu pandemie covidu-19 byl uveden v kinech 9. června 2022.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj pokračuje čtyři roky po předchozím filmu. Po incidentu v Lockwoodově panství nyní dinosauři volně brázdí světem, přičemž mnoho z nich je převezeno do přírodní rezervace v italských Dolomitech pod správou společnosti Biosyn. Claire Dearingová pracuje na ochraně a osvobození dinosaurů z nezákonných množíren a po boku Owena žijí v odříznuté horské chatě v Sieře Nevadě, kde se starají o Maisie Lockwoodovou, naklonovanou vnučku zesnulého Benjamina Lockwooda. Jednoho dne se zde objeví i velociraptor Blue a její potomek, s nímž si Maisie vypěstuje jistý vztah a pojmenuje ji Beta.

Bohužel, Maisie je hledaná osoba a Owen a Claire jsou nuceni ji držet v tajnosti. Jednoho dne však uprchne do nedalekého města a ji a Betu unesou žoldáci pracující pro Lewise Dodgsona, zlotřilého ředitele společnosti Biosyn. Mezitím sledujeme roj dávno vyhynulých obřích kobylek, které požírají úrodu a hrozí tak světu hladomorem. Paleobotanička Ellie Sattlerová, nyní již rozvedená, si všimne, že kobylky nežerou úrodu produkovanou Biosynem, a okamžitě pojme podezření. Vyhledá proto paleontologa a bývalou lásku Dr. Alana Granta, který se rozhodne Ellie pomoct.

Claire a Owen po stopách Maisie a Bety dorazí na Maltu, kde se vetřou na černý trh s dinosaury. Dojde však k nehodě a dinosauři se dostanou na svobodu, což způsobí chaos. Agentka Biosynu jim na jejich nátlak vysvětlí, že Maisie a Beta odsud odletěli do velína Biosynu v Dolomitech. Na tržišti se také seznámí s Kaylou Wattsovou, pilotkou nákladního letadla, která má zajištěn vstup do Dolomitů. Souhlasí s tím, že tam Owena a Claire dostane.

Matematik Ian Malcolm momentálně pracuje pro Biosyn. Pozve Alana a Ellie do velína a tajně jim pomáhá odhalit pravdu. Nápomocný mu je též Ramsay Cole, ředitel komunikace, který ve skutečnosti podkopává společnost. Pro Biosyn také pracuje Dr. Henry Wu: byl to právě on, kdo stvořil geneticky upravené kobylky, aby požíraly konkurenční úrodu, čímž Biosynu poskytuje ještě větší profit. Když jsou Maisie a Beta převezeni do laboratoří, Wu vysvětlí, že Maisie není pouhý klon, ale naklonovaná dcera Charlotte Lockwoodové. Charlotte, která byla kolegyní Dr. Wu na Isla Sorně, si zoufale přála dceru, a tak použila vlastní DNA k jejímu stvoření. Charlotte po letech bohužel zemřela na genetickou nemoc, ale své dceři upravila DNA a z této choroby jí vyléčila. Zároveň vysvětlí, že Blue byla stvořena z DNA velociraptora a varana, díky čemuž je schopná nepohlavního rozmnožování. Wu věří tomu, že DNA Maisie a Bety jsou klíčem k vytvoření šířitelného patogenu, který by zlikvidoval zmutované kobylky.

Jakmile Kayla přiletí do vzdušného prostoru Biosynu, zaútočí na ně quetzalcoatlus. Claire se katapultuje, zatímco Owen a Kayla ztroskotají. Po potyčce s therizinosaurem a pyroraptorem se trojice opět shledá a vydají se k velínu. Tam mezitím Ellie a Alan ukradnou vzorek jedné z obřích kobylek a společně s Maisie utečou pryč. Dodgson je však celou dobu sledoval na bezpečnostních kamerách a nařídí vypálit laboratoř s kobylkami, aby zničil veškeré důkazy. Hořící kobylky však uprchnou a po celé rezervaci se rozhoří požár. Dodgson očerní Iana za zradu, načež nařídí evakuaci personálu a přesun dinosaurů do bezpečných stanovišť. Ian vzápětí pomůže Alanovi, Ellie a Maisie uprchnout ze zařízení, načež se setkají s Owenem, Claire a Kaylou. Dodgson se pokusí uprchnout se vzorkami dinosauřích embryí, ale trojice dilophosaurů jej zabije.

K hrdinům se přidá Dr. Wu s příslibem pomoci, zatímco Owen uspí a vezme s sebou Betu. Všichni pak společně nastoupí do vrtulníku a stanou se svědky závěrečné bitvy mezi giganotosaurem, therizinosaurem a tyrannosaurem (stará známá Rexy přítomná už od prvního dílu), při němž agresivní giganotosaurus zahyne a Rexy opět prokáže svou pověst. Závěr filmu ukazuje, jak Wu vypustí geneticky modifikovanou kobylku nesoucí zhoubný patogen, čímž úspěšně zabraňuje krizi. Ellie a Alan se znovu dají dohromady a Ian a Ramsay svědčí proti prohnilému Biosynu. Owen, Claire a Maisie se vrátí domů, kde se Beta a Blue setkají. V rezervaci jsou mezitím všechny požáry uhašeny a dinosauři zde nadále žijí bez vlivu člověka. Rexy se zde setká s dalšími dvěma tyrannosaury přivezenými z Isla Sorny, díky čemuž se konečně dočká své „rodiny“. Poslední záběry ukazují, jak napříč celým světem dinosauři a divoká zvěř žijí bok po boku.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Dinosauři ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu se objevují: Tyrannosaurus rex, Nasutoceratops, Sinoceratops, Triceratops, Ankylosaurus, Parasaurolophus, Lystrosaurus, Apatosaurus, Velociraptor, Dreadnoughtus, Compsognathus, Gallimimus, Atrociraptor, Allosaurus, Carnotaurus, Baryonyx, Therizinosaurus, Pyroraptor, Dilophosaurus, Dimetrodon, Giganotosaurus, ptakoještěři Pteranodon a Quetzalcoatlus a mořský ještěr Mosasaurus.

[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jurassic World: Dominion na anglické Wikipedii.

  1. a b Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2023-01-28].
  2. Every major dinosaur in Jurassic World Dominion, listed. GamesRadar [online]. [cit. 2022-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Jurassic World: Dominion’s 7 New Dinosaur Species Explained. ScreenRant [online]. [cit. 2022-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]