Jurský svět: Nadvláda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jurský svět: Nadvláda
Původní názevJurassic World Dominion
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka146 min
ŽánrySci- fi, dobrodrůžný
NámětColin Trevorrow, Derek Connolly
ScénářColin Trevorrow, Emily Carmichael
RežieColin Trevorrow
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleChris Pratt, Bryce Dallas Howard, Laura Dern, Sam Neill, Jeff Goldblum, Mamoudou Athie, Scott Haze, Dichen Lachman, Daniella Pineda, Campbell Scott, Isabella Sermon, Justice Smith, Omar Sy, DeWanda Wise, BD Wong
ProdukceFrank Marshall, Patrick Crowley
HudbaMichael Giacchino
KameraJohn Schwartzman
StřihMark Sanger
Výroba a distribuce
Premiéra9. června 2022 (Nový Zéland)
Produkční společnostAmblin Entertainment
DistribuceUniversal Pictures
Rozpočet$165 000 000
Tržby1 mld. $ (celosvětově)[1]
376,9 mil. $ (USA)[1]
Předchozí a následující díl
Jurassic World: Dominion prologue
Jurský svět: Nadvláda na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurský svět: Nadvláda (v originále Jurassic World Dominion) je americký sci-fi dobrodružný film režiséra Colina Trevorrowa, který napsal scénář s Emily Carmichael podle námětu Trevorrowa a Dereka Connollyho. Film navazuje na filmy Jurský svět (2015) a Jurský svět: Zánik říše (2018), pokračuje také v příběhu Jurského parku (1993), jeho pokračování (1997) a Jurského parku 3 (2001). Film měl být uveden již v roce 2021, ale z důvodu pandemie covidu-19 byl uveden v kinech 9. června 2022.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj pokračuje čtyři roky po předchozím filmu. Po incidentu v Lockwoodově panství nyní dinosauři volně brázdí světem, přičemž mnoho z nich je převezeno do přírodní rezervace v italských Dolomitech pod správou společnosti Biosyn. Claire Dearingová pracuje na ochraně a osvobození dinosaurů z nezákonných množíren a po boku Owena žijí v odříznuté horské chatě v Sieře Nevadě, kde se starají o Maisie Lockwoodovou, naklonovanou vnučku zesnulého Benjamina Lockwooda. Jednoho dne se zde objeví i velociraptor Blue a její potomek, s nímž si Maisie vypěstuje jistý vztah a pojmenuje jej Beta.

Bohužel, Maisie je hledaná osoba a Owen a Claire jsou nuceni ji držet v tajnosti. Jednoho dne však uprchne do nedalekého města a ji a Betu unesou žoldáci pracující pro Lewise Dodgsona, zlotřilého ředitele společnosti Biosyn. Mezitím sledujeme roj dávno vyhynulých obřích kobylek, které požírají úrodu a hrozí tak světu hladomorem. Paleobotanička Ellie Sattlerová, nyní již rozvedená, si všimne, že kobylky nežerou úrodu produkovanou Biosynem, a okamžitě pojme podezření. Vyhledá proto paleontologa a bývalou lásku Dr. Alana Granta, který se rozhodne Ellie pomoct.

Claire a Owen po stopách Maisie a Bety dorazí na Maltu, kde se vetřou na černý trh s dinosaury. Dojde však k nehodě a dinosauři se dostanou na svobodu, což způsobí chaos. Agentka Biosynu jim na jejich nátlak vysvětlí, že Maisie a Beta odsud odletěli do velína Biosynu v Dolomitech. Na tržišti se také seznámí s Kaylou Wattsovou, pilotkou nákladního letadla, která má zajištěn vstup do Dolomitů. Souhlasí s tím, že tam Owena a Claire dostane.

Matematik Ian Malcolm momentálně pracuje pro Biosyn. Pozve Alana a Ellie do velína a tajně jim pomáhá odhalit pravdu. Nápomocný mu je též Ramsay Cole, ředitel komunikace, který ve skutečnosti podkopává společnost. Pro Biosyn také pracuje Dr. Henry Wu: byl to právě on, kdo stvořil geneticky upravené kobylky, aby požíraly konkurenční úrodu, čímž Biosynu poskytuje ještě větší profit. Když jsou Maisie a Beta převezeni do laboratoří, Wu vysvětlí, že Maisie není pouhý klon, ale naklonovaná dcera Charlotte Lockwoodové. Charlotte, která byla kolegyní Dr. Wu na Isla Sorně, si zoufale přála dceru, a tak použila vlastní DNA k jejímu stvoření. Charlotte po letech bohužel zemřela na genetickou nemoc, ale své dceři upravila DNA a z této choroby jí vyléčila. Zároveň vysvětlí, že Blue byla stvořena z DNA velociraptora a varana, díky čemuž je schopná nepohlavního rozmnožování. Wu věří tomu, že DNA Maisie a Bety jsou klíčem k vytvoření šířitelného patogenu, který by zlikvidoval zmutované kobylky.

Jakmile Kayla přiletí do vzdušného prostoru Biosynu, zaútočí na ně quetzalcoatlus. Claire se katapultuje, zatímco Owen a Kayla ztroskotají. Po potyčce s therizinosaurem a pyroraptorem se trojice opět shledá a vydají se k velínu. Tam mezitím Ellie a Alan ukradnou vzorek jedné z obřích kobylek a společně s Maisie utečou pryč. Dodgson je však celou dobu sledoval na bezpečnostních kamerách a nařídí vypálit laboratoř s kobylkami, aby zničil veškeré důkazy. Hořící kobylky však uprchnou a po celé rezervaci se rozhoří požár. Dodgson očerní Iana za zradu, načež nařídí evakuaci personálu a přesun dinosaurů do bezpečných stanovišť. Ian vzápětí pomůže Alanovi, Ellie a Maisie uprchnout ze zařízení, načež se setkají s Owenem, Claire a Kaylou. Dodgson se pokusí uprchnout se vzorkami dinosauřích embryí, ale trojice dilophosaurů jej zabije.

K hrdinům se přidá Dr. Wu s příslibem pomoci, zatímco Owen uspí a vezme s sebou Betu. Všichni pak společně nastoupí do vrtulníku a stanou se svědky závěrečné bitvy mezi giganotosaurem, therizinosaurem a tyrannosaurem (stará známá Rexy přítomná už od prvního dílu), při němž agresivní giganotosaurus zahyne a Rexy opět prokáže svou pověst. Závěr filmu ukazuje, jak Wu vypustí geneticky modifikovanou kobylku nesoucí zhoubný patogen, čímž úspěšně zabraňuje krizi. Ellie a Alan se znovu dají dohromady a Ian a Ramsay svědčí proti prohnilému Biosynu. Owen, Claire a Maisie se vrátí domů, kde se Beta a Blue setkají. V rezervaci jsou mezitím všechny požáry uhašeny a dinosauři zde nadále žijí bez vlivu člověka. Rexy se zde setká s dalšími dvěma tyrannosaury přivezenými z Isla Sorny, díky čemuž se konečně dočká své „rodiny“. Poslední záběry ukazují, jak napříč celým světem dinosauři a divoká zvěř žijí bok po boku.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Dinosauři ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu se objevují: Tyrannosaurus rex, Nasutoceratops, Sinoceratops, Triceratops, Ankylosaurus, Parasaurolophus, Lystrosaurus, Apatosaurus, Velociraptor, Dreadnoughtus, Compsognathus, Gallimimus, Atrociraptor, Allosaurus, Carnotaurus, Baryonyx, Therizinosaurus, Pyroraptor, Dilophosaurus, Dimetrodon, Giganotosaurus, ptakoještěři Pteranodon a Quetzalcoatlus a mořský ještěr Mosasaurus.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jurassic World: Dominion na anglické Wikipedii.

  1. a b Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2023-01-28]
  2. Every major dinosaur in Jurassic World Dominion, listed. GamesRadar [online]. [cit. 2022-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Jurassic World: Dominion’s 7 New Dinosaur Species Explained. ScreenRant [online]. [cit. 2022-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]