Deinonychus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDeinonychus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, před 115 až 108 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce pravděpodobného vzhledu deinonycha
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Infrařád celurosauři (Coelurosauria)
Čeleď dromaeosaurovití (Dromaeosauridae)
Rod Deinonychus
Binomické jméno
D. antirrhopus
Ostrom, 1969
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Deinonychus (z řeckého δεινος - "strašný" a ονυξ/ονυχος - "dráp") byl rodem masožravého teropodního dinosaura z čeledi Dromaeosauridae, žijícím v období spodní křídy na území Severní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Fosilie tohoto asi 3,3 až 4 metry[1] dlouhého a kolem 60 kg vážícího[2] maniraptora pocházejí ze souvrství Cloverly a Antlers. Podle jiných odhadů však mohl dosahovat hmotnosti kolem 100 kilogramů.[3] Deinonychus žil ve spodní křídě (stupně apt, alb) před asi 115 až 108 miliony let.

Rekonstrukce bojujícího deinonycha a zephyrosaurus.

Objev a popis[editovat | editovat zdroj]

Deinonychus byl objeven a formálně popsán americkým paleontologem Johnem Ostromem v 60. letech 20. století na západě USA (v Montaně). Stal se jedním z prvních uznávaných dokladů o příbuznosti ptáků a dinosaurů. Anatomická podobnost kostry deinonycha, archeopteryxe a dnešních ptáků byla tak velká, že ji nešlo přehlédnout. Právě s objevem tohoto dinosaura tak začala tzv. Dinosauří renesance.[4] K lovu využíval své čelisti, tříprsté přední končetiny se silnými drápy a především mohutné drápy na druhém prstu zadních končetin (typický znak kladu Deinonychosauria). V pohybu míval tyto drápy zvednuté, aby se neotupily a nepřekážely mu v běhu. Je také pravděpodobné, že tento nebezpečný dravec žil a lovil ve smečkách. Oběti lovil ve skoku a přitom kormidloval svým dlouhým ocasem. Podle některých studií dosahoval tento dinosaurus rychlosti běhu kolem 40 km/h. Byl nepochybně velmi nebezpečným dravcem.

Velikostní porovnání s člověkem

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Deinonychové byli zřejmě smečkoví lovci, jak dokazuje i množství jejich fosilních zubů, objevovaných na některých lokalitách. Pravděpodobně dokázali společnými silami ulovit větší kořist, než byli oni sami. V úvahu přicházejí například někteří ornitopodi střední velikosti, jako byl rod Tenontosaurus, žijící ve stejných ekosystémech. Při celkové délce asi 6 až 7 metrů dosahoval hmotnosti kolem 1000 kilogramů a byl tak nejméně desetkrát těžší, než jednotlivý dospělý deinonychus. Smečka těchto menších dravců jej však nejspíš dokázala udolat. Útočit mohl také na mláďata sauropodů, jako byl rod Sauroposeidon (ovšem pouze za předpokladu, že nebyla chráněna obřími dospělými jedinci).

Model bojujícího deinonycha a tenontosaurus, expozice Academy of Natural Sciences.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 136-137 (anglicky)
  3. Nicolás E. Campione, David C. Evans, Caleb M. Brown, Matthew T. Carrano (2014). Body mass estimation in non-avian bipeds using a theoretical conversion to quadruped stylopodial proportions. Methods in Ecology and Evolution. doi:10.1111/2041-210X.12226
  4. Bakker, R. T. (1986). The Dinosaur Heresies, Zebra Books, New York (str. 311-322).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]