Sauroposeidon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSauroposeidon
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 118 až 110 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Sauroposeidon ve srovnání s člověkem
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropoda
Čeleď ?Brachiosauridae
Rod Sauroposeidon
Binomické jméno
Sauroposeidon proteles
Wedel et al., 2000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sauroposeidon ("Ještěří Bůh moří" nebo "Ještěří Poseidon") byl rod obřího sauropodního dinosaura, žijícího v období rané křídy na území dnešní Oklahomy v USA (geologické souvrství Cloverly).[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sauroposeidon byl pravděpodobně jedním z největších dosud známých dinosaurů, a tím i suchozemských živočichů vůbec. V roce 1994 byly v kraji Atoka v Oklahomě (USA) objeveny paleontologem Dr. Richardem Ciffelim obrovské krční obratle, dlouhé až 1,4 metru, patřící tehdy ještě neznámému spodnokřídovému sauropodovi. V roce 2000 byl pak tento obří brachiosauridní sauropod popsán pod formálním vědeckým názvem Sauroposeidon proteles.

Tento rod zjevně patřil mezi nejvyšší dinosaury.[2] Byl až o třetinu vyšší než populární Brachiosaurus, jeho hlava se tedy tyčila asi 16 až 18 metrů nad zemí. To odpovídá výšce šestipatrové budovy (samotný krk byl asi 11,2 - 12 m dlouhý). Na délku měřil tento dinosaurus asi 28-32 metrů a jeho hmotnost se pohybovala kolem 50-60 tun (vážil tedy asi tolik, jako 8 až 12 dospělých slonů afrických).[3] Jen "ramena" tohoto obřího dinosaura se nacházela asi 6 až 7 metrů nad zemí. Podle Gregoryho S. Paula dosahoval Sauroposeidon délky 27 metrů a hmotnosti asi 40 tun.[4] Je stále záhadou, jakým způsobem fungoval například krevní oběh u tak vysokého tvora (4x vyššího než dnešní žirafy).

Rekonstrukce vzezření sauroposeidona

Stratigeografie[editovat | editovat zdroj]

Sauroposeidon žil na jihozápadě dnešních Spojených států amerických v době asi před 110 miliony let (v pozdějším období spodní křídy). Byl tedy podstatně mladší než jeho menší a známější příbuzný Brachiosaurus (žijící zhruba o 40 milionů let dříve).

Paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Sauroposeidoni byli zavalitými čtvernožci, živícími se rostlinnou stravou v korunách stromů, kterou dovedli do posledního sousta využít díky dvěma slepým střevům. Tito obří býložravci měli poměrně malou hlavu, dlouhý a štíhlý krk, čtyři sloupovité končetiny a soudkovitý trup. Ocas byl poměrně krátký, ale velmi silný. V dospělosti zřejmě díky své obří velikosti neměli přirozeného nepřítele. Pouze slabí jedinci nebo mláďata mohli být ohroženi velkým teropodem druhu Acrocanthosaurus atokensis, žijícím ve stejných ekosystémech. Také malý dromeosaurid Deinonychus antirrhopus snad mohl při smečkovém lovu ohrozit menší mláďata.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]