Brachiosauridae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Brachiosauridae
Stratigrafický výskyt: Jura - křída

alternativní popis obrázku chybí
Sauroposeidon, někdejší zástupce čeledi
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Infrařád: Sauropoda
Čeleď: Brachiosauridae
Riggs, 1904
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brachiosauridi byli velcí až obrovští sauropodní dinosauři, kteří patřili k největším suchozemským živočichům všech dob.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Byly to těžcí a robustní čtvernožci, jejichž přední končetiny byly nezvykle delší než končetiny zadní, což u nich výrazně pozměnilo polohu pletenců. Jejich hmotnost kolísala od 20 do 90 tun a byli ve svém prostředí zřejmě nejvyššími živočichy, schopnými dosáhnout až do korun stromů. Brachiosauridi nebyli tak dlouzí jako příbuzní diplodocidi, dosahovali maximální délky asi 32 metrů, byli však podstatně vyšší a často i robustnější. Jen jejich krční obratle mohly být dlouhé až 1,4 metru a například lopatka brachiosaura přesahovala délkou 2 metry.

Velikostní rekordy[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšším dnes známým brachiosauridem je severoamerický druh Sauroposeidon proteles, který mohl dosáhnout do výše až přes 18 metrů nad zemí a vážil přes 60 tun. Novější systematické analýzy ale ukazují, že tento druh možná do čeledi brachiosauridů nepatřil. Známým rodem je také o něco menší Brachiosaurus s výškou kolem 12-14 metrů a hmotností asi 40 tun. Ještě vyšší mohl být dosud nepopsaný exemplář z Tanzanie.[1] Někteří brachiosauridi však byli podstatně menší, předpokládá se také existence "trpasličích" ostrovních forem (např. Europasaurus). Otázkou je fyziologie těchto obrů, především pak mechanismus jejich krevního tlaku a oběhu při dané tělesné výšce.

Zástupci čeledi[editovat | editovat zdroj]

(Znaménko "?" znamená, že zařazení daného rodu do čeledi Brachiosauridae není jisté)

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Kirkland, Agullion-Martinez, Hernandez-Rivera, and Tidwell, 2000. A late Campanian brachiosaurid proximal caudal vertebra from Coahuila, Mexico: evidence against a Cretaceous North American sauropod hiatus. Journal of Vertebrate Paleontology 20 (supplement to Number 3), Abstracts of Papers, Sixtieth Annual Meeting, pp. 51A-52A.
  1. http://dinosaurusblog.com/2016/06/20/tajemstvi-jurskeho-arcibiskupa/

Odkazy[editovat | editovat zdroj]