Varan komodský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Varan komodský

alternativní popis obrázku chybí
Varan komodský v Zoo Praha
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: šupinatí (Squamata)
Podřád: ještěři (Sauria)
Čeleď: varanovití (Varanidae)
Rod: varan (Varanus)
Binomické jméno
Varanus komodoensis
Ouwens, 1912
Současný výskyt varana komodského (zeleně označené oblasti)
Současný výskyt varana komodského (zeleně označené oblasti)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Varan komodský
Varan komodský

Varan komodský (Varanus komodoensis) je nejmohutnější žijící zástupce ještěrů z čeledi varanovitých. Pro svou velikost, dravost a nebezpečnost bývá nazýván "komodským drakem".

Objeven byl v roce 1912 a v současnosti je ohrožen. Ve volné přírodě zbývá posledních cca 5000 jedinců a jeho vývoz podléhá ustanovením CITES a je možný pouze na povolení indonéské vlády. Pro jeho ochranu byl v roce 1980 založen Národní park Komodo.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Délka dosahuje až 3,5 m. Hmotnost největších jedinců dosahuje až 150 kg (těsně po nasycení), samice jsou podstatně menší.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Přízvisko „nejmohutnější“ si zasloužil kombinací extrémní hmotnosti a délky, která však sama o sobě není ve světě ještěrů rekordní. Dva zástupci varanovitých (varan novoguinejský a varan mangrovový) mohou být dokonce ještě delší, ale vzhledem k tomu, že jde o druhy stromové, tvoří většinu jejich subtilního těla ocas a jejich váha činí maximálně kolem 10 kg.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Varan komodský je endemicky rozšířen na 5 ostrovech vulkanického původu ve východní Indonésii: Komodo, Rinca, Gili Motang, Gili Dasami a v několika přímořských oblastech většího ostrova Flores.[2]

Žije v řídkých lesích a na travnaté savaně, kde je aktivní přes den.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Přestože jsou varani komodští výborní lovci, živí se převážně zdechlinami, které cítí až na vzdálenost 5 km. Jsou to však jediní ještěři světa, kteří se ocitli na samém vrcholu potravní pyramidy. V místě svého výskytu jsou totiž schopni ulovit skutečně vše. Taktika jejich lovu spočívá v hledání momentu překvapení a bleskovém útoku, při kterém vyvinou velké zrychlení a na krátké vzdálenosti dosáhnou rychlosti až 18 km/h.

Při útoku varan svou kořist (dokonce i prase, jelena či buvola) buď kousne a rotováním kolem své osy mu vytrhne velký kus masa, takže zvíře umírá na vykrvácení a stres; případně stačí, pokud se predátorovi podaří kořist pouze škrábnout do končetiny. Ve slinných žlázách varanů je totiž jed, který snižuje srážlivost krve, takže se rána nezacelí. Dlouho přetrvávající názor, že varani mají v tlamě bakterie způsobující smrtelnou infekci, studie z roku 2010 vyvrátily a za účinnou látku označily právě tento jed.[3] Poté varanovi komodskému stačí počkat, než otrávené zvíře na následky rozsáhlých zranění zemře.

Stravovací návyk dospělých jedinců spočívá v okamžitém nasycení se velkým množstvím potravy, následovaném dlouhým hladověním, trvajícím až měsíc, než opět najdou vhodnou potravu. Při jejím hledání urazí denně až více než deset kilometrů po souši nebo mořskými průlivy, které bez problémů překoná.

Při vzájemných soubojích varaních samců, kdy dochází k velkým poraněním, však varany při boji nezabije jejich vlastní jed. Jejich imunitní systém je velmi výkonný a i díky němu se nyní dostávají do popředí zájmu farmaceutických firem. V lidské péči přirozená agresivita samců často způsobuje problémy v chovu a vzhledem k možnému ohrožení života samic jsou varani většinou chováni v oddělených expozicích.

V mládí je varan komodský zbarven poměrně pestře. Toto zbarvení mu zajišťuje ochranu zejména před vlastním otcem který by ho okamžitě zabil a sežral. Mláďata se tedy ukrývají do korun stromů, kde jsou před mohutnými dospělými v bezpečí a kde loví různý hmyz či drobné obratlovce, dokud jim to váha a pevnost větví dovolí.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Samice snáší 20–40 vajec, která zahrabe do země a dál o ně nepečuje. Inkubační doba činí asi 8 měsíců.

Rozmnožování v zoologických zahradách je stále velkým problémem. Doposud se to podařilo pouze ve dvanácti institucích mimo Asii – poprvé v roce 1992 v americkém Washingtonu, v nekontinentální Evropě pak před několika lety v přírodních podmínkách celoročně venkovního výběhu v jedné soukromé zoologické zahradě na Kanárských ostrovech. V dubnu 2007 se narodila historicky první mláďata varanů komodských na evropském kontinentu, a to v zoologické zahradě v Praze. Inkubace probíhala většinu času přirozeně v kladišti, které si samice vybudovala ve výběhu, a které se chovatelům zpočátku nepodařilo najít. Celý cyklus vývoje mláďat včetně páření rodičů proběhl naprosto přirozeně.

Počátkem roku 2007 bylo prokázáno partenogenetické rozmnožování u jedné samice chované v londýnské zoologické zahradě, vzápětí nato partenogenetická mláďata oznámil také Chester. Obě samice bez přítomnosti samce snesly vejce, ze kterých se vyvinulo několik mláďat samčího pohlaví. Tato mláďata jsou však z chovatelského hlediska méně cenná,[zdroj?] protože nesou genetickou informaci pouze jediného rodiče.

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

Varan komodský se chová například v Zoo Praha a Zoo Plzeň.

Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

Zoo Praha a Zoo Washington jsou v současné době nejúspěšnější zahrady v chovu varanů komodských mimo Indonésii.[4] Zoo Praha rozmnožila varany již pětkrát, což je nejvíce na světě (Zoologická zahrada ve Washingtonu je rozmnožila třikrát). Další zvláštností je, že všechny snůšky pochází od jedné samice – Aranky (dosud se v zajetí nestalo, aby se samice dožila vylíhnutí své třetí snůšky).[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.1. 8. července 2016. Dostupné online.
  2. Trooper Walsh; Murphy, James Jerome; Claudio Ciofi; Colomba De LA Panouse. Komodo Dragons: Biology and Conservation (Zoo and Aquarium Biology and Conservation Series). Washington, D.C. : Smithsonian Books. ISBN 1-58834-073-2.  
  3. http://www.osel.cz/index.php?clanek=6993 - Komodští draci jedovatými bakteriemi nezabíjejí, je to fáma
  4. Varani komodští a jejich chov v Zoo Praha [online]. Zoologická zahrada Praha, [cit. 2011-08-19]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]