Tsaagan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Tsaagan
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 75 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce hlavy rodu Tsaagan
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Čeleď: Dromaeosauridae
Podčeleď: Velociraptorinae
Rod: Tsaagan
Binomické jméno
Tsaagan mangas
Norell et al., 2006
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tsaagan je rodem vyhynulého dromeosauridního dinosaura, který žil v období svrchní křídy na území dnešního Mongolska. Tento zástupce podčeledi Velociraptorinae je znám z dobře zachované lebky a krčních obratlů, popsaných paleontologem Markem Norellem v prosinci roku 2006 (IGM 100/1015). Nepočítaje izolované zuby, představuje tento teropod jediného dromeosaurida, známého z oblasti Ukhaa Tolgod (přestože je odtud znám také populární Velociraptor). Mezi živočichy, kteří sdíleli stejné životní prostředí s tsaaganem lze uvést dinosaury rodu Protoceratops a Shuvuuia, dva savci rodu Zalambdalestes a Kryptobaatar, několik ještěrů a dva dosud nepopsaní dinosauři - troodontid a dromeosaurid.

Druhové jméno Tsaagan mangas je odvozeno od mongolského slova pro "bílou příšeru", jde však o špatný přepis původního slova Tsagaan.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Norell, M.A., Clark, J.M., Turner, A.H., Makovicky, P.J., Barsbold, R., and Rowe, T. (2006). "A new dromaeosaurid theropod from Ukhaa Tolgod (Omnogov, Mongolia)." American Museum Novitates, 3545: 1-51.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]