Shuvuuia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Shuvuuia
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření šuvuje
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Čeleď: Alvarezsauridae
Rod: Shuvuuia
Binomické jméno
Shuvuuia deserti
Chiappe et al., 1998
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Shuvuuia („Pouštní pták“) je rod malého teropodního dinosaura, žijícího v pozdní křídě (asi před 80 miliony let) na území dnešního Mongolska.

Zařazení a podrobnosti[editovat | editovat zdroj]

Shuvuuia patří do čeledi Alvarezsauridae, mezi malé dravé dinosaury s pevnými předními končetinami, uzpůsobenými k hrabání. S pouhými 60 cm délky šlo o jednoho z nejmenších dinosaurů. Patří navíc mezi první dinosaury, kteří byli objeveni se stopami pernatého pokryvu těla, je tedy jedním z několika známých opeřených dinosaurů. Byly dokonce objeveny i stopy proteinu beta-keratinu v někdejších pernatých útvarech. Shuvuuia žila na stejné lokalitě jako někteří známější dinosauři, například Velociraptor nebo Protoceratops.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Chiappe, L.M., Norell, M. A., and Clark, J. M. (1998). "The skull of a relative of the stem-group bird Mononykus." Nature, 392(6673): 275-278.
  • Schweitzer, M.H., J.A. Watt, R. Avci, L. Knapp, L. Chiappe, M. Norell & M. Marshall. (1999). "Beta-keratin specific immunological reactivity in feather-like structures of the Cretaceous alvarezsaurid, Shuvuuia deserti." Journal of Experimental Zoology (Mol Dev Evol), 285: 146-157.