Protoceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Protoceratops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Kostra druhu Protoceratops andrewsi
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Nadčeleď: Ceratopsia
Čeleď: Protoceratopsidae
Rod: Protoceratops
Binomické jméno
Protoceratops andrewsi
Granger a Gregory, 1923
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Protoceratops byl malý rohatý dinosaurus (ceratops), který žil v období svrchní křídy, asi před 80 miliony let. Protoceratops patří spolu s malým teropodem rodu Velociraptor mezi slavné objevy americké expedice do Mongolska, vedené ve 20. letech paleontologem Royem Chapmanem Andrewsem.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Žil na území dnešního Mongolska a Číny. Jeho velmi četné fosílie se nacházejí především na území dnešní pouště Gobi (např. souvrství Bayan Mandahu), včetně téměř všech růstových stádií (lebky nejmenších, teprve vylíhlých mláďat až dospělých jedinců s plně vyvinutým týlním límcem). Byla objevena také celá hnízda se zachovanými zkamenělými vajíčky, některá ještě obsahovala kostřičky embryí.

Velmi zajímavým objevem z roku 1971 byly dvě zaklesnuté kostry bojujících dinosaurů - velociraptora a protoceratopse, objevené v mongolské formaci Djadochta[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Protoceratops byl poměrně malý (asi 1,8 - 2,4 m dlouhý) a běžný dinosaurus své doby, proto se mu také někdy přezdívá „ovce doby křídové“. Jeden z nejlepších objevů pochází ze 70. let 20. století, jde o zaklesnuté kostry protoceratopse a velociraptora, kteří byli zastiženi zřejmě písečnou bouří, když spolu bojovali.

Legendární gryf[editovat | editovat zdroj]

Podle americké etnoložky, historičky vědy a folkloristky Adrienne Mayorové ze Stanfordovy univerzity existuje možnost, že legendární okřídlený tvor Gryf ze střední Asie může mít svůj myšlenkový původ ve zkamenělinách protoceratopsů. Mayorová vychází z toho, že zkameněliny těchto dinosaurů byly známé již obchodníkům a cestovatelům po Hedvábné stezce před mnoha tisíciletími. Ti pozorovali zobákovité rostrum protoceratopsích lebek a mohli si snad ve své fantazii vykreslit gryfa jako původního "majitele" takové lebky.[2]. Jde však pouze o jednu z domněnek, které zřejmě nebudou nikdy zcela prokazatelné[3].

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

Objevuje se v mnoha televizních pořadech o dinosaurech, například Putování s dinosaury: Obří dráp, Armagedon zvířecí říše, Vraždící stroje: Pravda o dinosaurech zabijácích, Planeta dinosaurů a dalších.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.com/2009/03/04/770559-dinosauri-zamrzli-v-case/
  2. http://www.zshorakhk.cz/tvorba/ucitele/dinomytologie.pdf
  3. http://dinosaurusblog.com/2016/04/13/s-gryfem-se-to-ma-mozna-jinak/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]