Protoceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxProtoceratops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 75 - 71 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra druhu Protoceratops andrewsi
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Nadčeleď Ceratopsia
Čeleď Protoceratopsidae
Rod Protoceratops
Binomické jméno
Protoceratops andrewsi
Granger a Gregory, 1923
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Protoceratops byl malý rohatý dinosaurus (ceratops), který žil v období svrchní křídy, asi před 80 miliony let. Protoceratops patří spolu s malým teropodem rodu Velociraptor mezi slavné objevy americké expedice do Mongolska, vedené ve 20. letech paleontologem Royem Chapmanem Andrewsem.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Žil na území dnešního Mongolska a Číny. Jeho velmi četné fosílie se nacházejí především na území dnešní pouště Gobi (např. souvrství Bayan Mandahu), včetně téměř všech růstových stádií (lebky nejmenších, teprve vylíhlých mláďat až dospělých jedinců s plně vyvinutým týlním límcem). Byla objevena také celá hnízda se zachovanými zkamenělými vajíčky, některá ještě obsahovala kostřičky embryí.

Velmi zajímavým objevem z roku 1971 byly dvě zaklesnuté kostry bojujících dinosaurů - velociraptora a protoceratopse, objevené v mongolské formaci Djadochta[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Protoceratops byl poměrně malý (až 2,5 m dlouhý a 175 kg vážící)[2] a relativně běžný dinosaurus své doby, proto se mu také někdy přezdívá „ovce doby křídové“. Jeden z nejlepších objevů pochází ze 70. let 20. století, jde o zaklesnuté kostry protoceratopse a velociraptora, kteří byli zastiženi zřejmě písečnou bouří, když spolu bojovali.

Legendární gryf[editovat | editovat zdroj]

Podle americké etnoložky, historičky vědy a folkloristky Adrienne Mayorové ze Stanfordovy univerzity existuje možnost, že legendární okřídlený tvor Gryf ze střední Asie může mít svůj myšlenkový původ ve zkamenělinách protoceratopsů. Mayorová vychází z toho, že zkameněliny těchto dinosaurů byly známé již obchodníkům a cestovatelům po Hedvábné stezce před mnoha tisíciletími. Ti pozorovali zobákovité rostrum protoceratopsích lebek a mohli si snad ve své fantazii vykreslit gryfa jako původního "majitele" takové lebky.[3]. Jde však pouze o jednu z domněnek, které zřejmě nebudou nikdy zcela prokazatelné[4].

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

Objevuje se v mnoha televizních pořadech o dinosaurech, například Putování s dinosaury: Obří dráp, Armagedon zvířecí říše, Vraždící stroje: Pravda o dinosaurech zabijácích, Planeta dinosaurů a dalších.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.com/2009/03/04/770559-dinosauri-zamrzli-v-case/
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 254 (anglicky)
  3. http://www.zshorakhk.cz/tvorba/ucitele/dinomytologie.pdf
  4. http://dinosaurusblog.com/2016/04/13/s-gryfem-se-to-ma-mozna-jinak/

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Maryanska, T.; Osmólska, H. (1975). "Protoceratopsidae (Dinosauria) of Asia". Palaeontologica Polonica. 33: 133–181.
  • You H. & Dodson, P. (2004). Basal Ceratopsia. In: Weishampel, D.B., Dodson, P., & Osmolska, H. (Eds.). The Dinosauria (2nd Edition). Berkeley: University of California Press. Pp. 478-493.
  • Lambert, O., Godefroit, P., Li, H., Shang, C.-Y. & Dong, Z.-M. (2001). "A new species of Protoceratops (Dinosauria, Neoceratopsia) from the Late Cretaceous of Inner Mongolia (P. R. China)". Bulletin de l'Institut Royal des Sciences Naturelles de Belgique, Science de la Terre: 5–28.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]