Protoceratopsidae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxProtoceratopsidae
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 86 až 70 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Protoceratops andrewsi, zástupce čeledi
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád Ceratopsia
Čeleď Protoceratopsidae
Granger & Gregory, 1923
{{{druhotné dělení}}}
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Protoceratopsidae (zástupci čeledi = protoceratopsidi) byla čeleď ptakopánvých rohatých dinosaurů z kladu Neoceratopsia, žijících v období svrchní křídy (geologické stupně santonmaastricht, zhruba před 86 až 70 miliony let). V současnosti řadíme do této čeledi několik rodů z Číny a Mongolska, ne všechny jsou ale s jistotou vědecky platné (validní). Formálně tento taxon stanovili američtí paleontologové Walter W. Granger a William K. Gregory v roce 1923 jako monotypickou čeleď pro druh Protoceratops andrewsi.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Lebka rodu Magnirostris, zástupce čeledi.

Protoceratopsidi byli menší býložraví dinosauři, žijící zřejmě v sušších oblastech (polopouštích a pouštích) na východě Asie. Jejich fosilie zatím nebyly objeveny v Severní Americe. Tito malí rohatí dinosauři dosahovali délky 1 až 2,5 metru a hmotnosti v řádu několika jednotek až desítek kilogramů. Jejich lebeční límce byly poměrně malé, stejně jako lebeční rohy. Jsou rozlišována tři růstová stadia těchto dinosaurů - mláďata, subadultní (nedospělí) jedinci a dospělci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Granger, W. & Gregory, W. K. (1923). Protoceratops andrewsi, a pre-ceratopsian dinosaur from Mongolia. American Museum Novitates 72: 1-9.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Sereno, P. C. (2000). The fossil record, systematics and evolution of pachycephalosaurs and ceratopsians from Asia. 480-516 in Benton, M. J., M. A. Shishkin, D. M. Unwin & E. N. Kurochkin (eds.), The Age of Dinosaurs in Russia and Mongolia. Cambridge University Press, Cambridge.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]