Marginocephalia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxMarginocephalia
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura až svrchní křída, asi před 156 – 66 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra pentaceratopse, zástupce kladu
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Cerapoda
Infrařád Marginocephalia
Sereno, 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marginocefalové („lemované hlavy“) jsou příslušníky kladu Marginocephalia. Patří sem dvě velké a početné skupiny býložravých (a výjimečně snad i všežravých) dinosaurů - ptakopánví dinosauři pachycefalosauři a tzv. rohatí dinosauři (ceratopsové). Jde vesměs o býložravé, po dvou i po čtyřech končetinách se pohybující dinosaury, charakterizované přítomností kostěného „límce“ či „lemu“ na zadním okraji lebky. Často jejich hlavy zdobily také výrazné rohy nebo kostěné výstupky. Někteří zástupci měli lebku dlouhou i přes 270 centimetrů (např. Eotriceratops, Torosaurus).

Evoluce[editovat | editovat zdroj]

Zástupci tohoto kladu se zřejmě poprvé objevili v období svrchní jury před zhruba 156 miliony let (geol. stupeň kimmeridž) a největšího rozkvětu dosáhli až ve svrchní křídě, kdy se objevují také největší formy pachycefalosaurů i ceratopsidů. Tito dinosauři vyhynuli při velkém hromadném vymírání na konci křídy před 66 miliony let.

Albertaceratops, zástupce kladu

Zařazení a taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Sesterskou skupinou kladu Marginocephalia je skupina Ornithopoda, tyto dvě skupiny tvoří klad Cerapoda. Klad Marginocephalia se dělí do dvou podskupin – Pachycephalosauria a Ceratopsia.