Marginocephalia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Marginocephalia
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura až svrchní křída, asi před 156 – 66 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Kostra pentaceratopse, zástupce kladu
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Cerapoda
Infrařád: Marginocephalia
Sereno, 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marginocefalové („lemované hlavy“) jsou příslušníky kladu Marginocephalia. Patří sem dvě velké a početné skupiny býložravých (a výjimečně snad i všežravých) dinosaurů - ptakopánví dinosauři pachycefalosauři a tzv. rohatí dinosauři (ceratopsové). Jde vesměs o býložravé, po dvou i po čtyřech končetinách se pohybující dinosaury, charakterizované přítomností kostěného „límce“ či „lemu“ na zadním okraji lebky. Často jejich hlavy zdobily také výrazné rohy nebo kostěné výstupky. Někteří zástupci měli lebku dlouhou i přes 270 centimetrů (např. Eotriceratops, Torosaurus).

Evoluce[editovat | editovat zdroj]

Zástupci tohoto kladu se zřejmě poprvé objevili v období svrchní jury před zhruba 156 miliony let (geol. stupeň kimmeridž) a největšího rozkvětu dosáhla až ve svrchní křídě, kdy se objevují také největší formy pachycefalosaurů i ceratopsidů. Tito dinosauři vyhynuli při velkém hromadném vymírání na konci křídy před 66 miliony let.

Albertaceratops, zástupce kladu

Zařazení a taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Sesterskou skupinou kladu Marginocephalia je skupina Ornithopoda, tyto dvě skupiny tvoří klad Cerapoda. Klad Marginocephalia se dělí do dvou podskupin – Pachycephalosauria a Ceratopsia.