Kulceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKulceratops
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 113 až 100 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád ?Neoceratopsia
Rod Kulceratops
Nesov, 1995
Binomické jméno
Kulceratops kulensis
Nesov, 1995
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kulceratops („jezerní rohatá tvář“) byl rod možného neoceratopsního dinosaura, objeveného v sedimentech souvrství Chodžakul na území Uzbekistánu. Žil v oblasti střední Asie během období spodní křídy, asi před 110 miliony let (geologický stupeň alb).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fosilii tohoto dinosaura objevil již v roce 1914 ruský geolog Andrej Dmitrijevič Archangelski. Jedná se pouze o část horní čelisti (maxily) se zuby, její přední část je ale poškozená. Holotyp CCMGE No. 495/12457 naznačuje, že se jedná o fosilii rohatého dinosaura s vývojově primitivními znaky. Formálně ji popsal v roce 1995 paleontolog Lev Alexandrovič Nesov, který pro ni stanovil nové vědecké jméno Kulceratops kulensis.[1]

Zařazení[editovat | editovat zdroj]

Kulceratops by mohl být zástupcem archaické vývojové skupiny rohatých dinosaurů Archaeoceratopsidae nebo čeledi Protoceratopsidae (případně by se mohlo jednat o vývojově primitivního zástupce kladu Neoceratopsia). Vzhledem k nekompletnosti fosilního materiálu je však tento taxon v současnosti považován za nomen dubium (pochybné vědecké jméno).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nessov, L. A. (1995). Dinozavri severnoi Yevrazii: Novye dannye o sostave kompleksov, ekologii i paleobiogeografii, Institute for Scientific Research on the Earth's Crust, St. Petersburg State University, St. Petersburg, str. 1-156.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • You, H. and Dodson, P. (2004). Basal Ceratopsia. In D. B. Weishampel, H. Osmolska, and P. Dodson (eds.), The Dinosauria (2nd edition). University of California Press, Berkeley. Str. 478–493.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]