Putování s dinosaury: Gigantičtí ještěři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Putování s dinosaury: Gigantičtí ještěři
Původní název Chased by Dinosaurs
Žánr dokumentární film
Režie Tim Haines
Hrají Nigel Marven
Země původu Spojené království
Jazyk angličtina
Produkce a televizní štáb
Hudba Ben Bartlett
Putování s dinosaury: Gigantičtí ještěři na ČSFD IMDb

Putování s dinosaury: Gigantičtí ještěři (anglicky: The Walking with dinosaurs special: Chased by dinosaurs) je pokračováním úspěšné dokumentární série Putování s dinosaury (Walking with dinosaurs). Od prvotní série se však liší tím, že má průvodce, jímž je přírodovědec Nigel Marven. Dokument byl natočen ve dvou dílech: Země obrů a Obří dráp. Na tento speciál dále navazuje cyklus Monstra pravěkých oceánů. Český název je však poněkud nešťastný, protože dinosauři nepatřili mezi ještěry, ani s nimi nejsou blízce příbuzní.

Části[editovat | editovat zdroj]

Země obrů[editovat | editovat zdroj]

Nigel vysedává na opuštěném prostrantsví u tábora. Nedaleko od něj leží kostra obřího sauropoda argentinosaura. Poté se setká s mladým jedincem u jezera. Tam je napaden pravěkým krokodýlem rodu Sarcosuchus. U skal se setkává se stádem makrogryfosaurů, popsaných jako Iguanodon. Ve snaze objevit migrační trasu argentinosaurů dojede autem až na pláž , kde najde kolonie ptakoještěrů. Večer pak zjistí, že v jeho táboře řádil predátor. Druhý den stopuje dravce v lese a nakonec giganotosaura najde. Nakonec pozoruje souboj argentinosaura se smečkou giganotosaurů a vypravuje se za stádem. Stádo zastaví u jezera, kde naklade vejce a na konci je Nigel opět napaden sarkosuchem.

Obří dráp[editovat | editovat zdroj]

Dráp obřího terizinosaura, dlouhý 75 centimetrů, se stal námětem pro další část. Nigel se vydává do pouště Nemegt ve vnitřním Mongolsku. Tam se setká s býložravými saurolofy a kolonií protoceratopsů. Usoudí, že v deštném pralese by mohl mít při pátrání po majiteli obřího drápu více štěstí. Najde zabijácké velociraptory a zjistí, jakým způsobem zabíjejí svou kořist. Nakonec je nucen zbudovat si v nebezpečném lese tábor, v noci polapí jednoho mononyka, ale hned ho zase pustí. Ráno najde kostry embryí terizinosaurů ve vykradeném hnízdišti. U skladkovodního jezera se mu nakonec podaří najít terizinosaury a zjistí, že jsou to býložravci. Proběhne také souboj terizinosaura s obřím tyranosauridem tarbosaurem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]