Macrogryphosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMacrogryphosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 93 až 89 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Infrařád Ornithopoda
Rod Macrogryphosaurus
Binomické jméno
Macrogryphosaurus gondwanicus
Calvo et al., 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Macrogryphosaurus („velký záhadný ještěr“) byl rod středně velkého ornitopodního dinosaura z kladu Elasmaria, žijícího v období rané svrchní křídy (stupeň coniac, asi před 93 až 89 miliony let) na území současné Argentiny (souvrství Sierra Barrosa). Formálně popsán byl roku 2007.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Holotyp nese označení MUCPv-321 a jedná se o částečně zachovanou postkraniální kostru. Patřila jedinci o délce kolem 6 metrů, přitom ještě nebyl plně dorostlý. Jedná se tedy o jednoho z největších iguanodontních ornitopodů, známých z území Jižní Ameriky. Chodil převážně po všech čtyřech, i když se mohl postavit i na zadní. Byl to býložravec, žijící zřejmě ve stádech a spásající nízko rostoucí vegetaci.[2]

Příbuzenství[editovat | editovat zdroj]

Fylogenetická analýza neumožnila zjistit přesnější příbuzenské vazby tohoto ornitopoda. Poměrně blízce příbuznými rody však mohli být ornitopodi Notohypsilophodon, Talenkauen, Trinisaura, Gasparinisaura, Morrosaurus, Anabisetia a další.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Calvo, J. O.; Porfiri, J. D.; Novas, F. E. (2007). "Discovery of a new ornithopod dinosaur from the Portezuelo Formation (Upper Cretaceous), Neuquén, Patagonia, Argentina". Arquivos do Museu Nacional. 65 (4): 471–483.
  2. Norman, David B. (2004). "Basal Iguanodontia". In Weishampel, D.B.; Dodson, P.; Osmólska, H. (eds.). The Dinosauria (2nd ed.). Berkeley: University of California Press. str. 413–437. ISBN 978-0-520-24209-8.

Literatura[editovat | editovat zdroj]