Tarbosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxTarbosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Lebka holotypu tarbosaura v muzeu v Moskvě.
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Coelurosauria
Nadčeleď Tyrannosauroidea
Čeleď Tyrannosauridae
Rod Tarbosaurus
Malejev, 1955
Binomické jméno
Tarbosaurus bataar
(Malejev, 1955)
Synonyma
  • Shanshanosaurus Dong, 1977
  • Maleevosaurus Carpenter, 1992
  • Jenghizkhan Olshevsky, 1995
Některá data mohou pocházet z datové položky.
lebka tarbosaura a tyrannosaura rexe

Tarbosaurus („děsivý ještěr“) byl obří teropodní dinosaurus z čeledi Tyrannosauridae. Představoval nejspíš vývojově nejbližšho příbuzného populárního severoamerického tyranosaura, kterému se i značně podobal.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Tarbosaurus byl také poněkud menší, největší objevené exempláře jsou dlouhé asi rovných 12 metrů, přestože i 10 metrů dlouzí jedinci již patří k velkým kusům. Odhadovaná hmotnost dospělců pak činí maximální rozmezí 4-6 tun. Některé údajné tarbosauří nálezy sovětských expedic z 80. let minulého století měly být podstatně větší a naznačovaly celkovou délku i přes 15 metrů, čímž by se Tarbosaurus zařadil mezi největší známé teropody vůbec. Vědecká veřejnost však tyto zmínky dnes nebere příliš vážně.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tarbosaurus žil na území dnešního Mongolska (poušť Gobi) a severní Číny před asi 71-68 miliony let (a žil tedy jen o pár milionů let dříve než slavnější severoamerický Tyrannosaurus). Podle jedné vědecké studie z roku 2016 mohl být tarbosaurus přímým vývojovým předkem severoamerického tyranosaura (poté, co se asi před 67 miliony let vytvořil pevninský most mezi východní Asii a Severní Amerikou, po kterém přešel do své nové domoviny).[1]

Potrava a lov[editovat | editovat zdroj]

Tarbosaurus zřejmě disponoval stejně silným čelistním stiskem jako jeho severoamerický bratranec tyranosaurus. Je tedy možné, že to byl mrchožrout, avšak nejspíš také aktivní lovec. Zajímavý objev kostry kachnozobého dinosaura saurolofa, jehož ramenní kost byla okousána tarbosaurem, dokládá jeho apetit pro zdechliny. Nález byl učiněn v Gobi v roce 1995 a popsán o 15 let později[2].

Tarbosaurus bataar - rekonstrukce kostry

Nálezy[editovat | editovat zdroj]

První fosilní kosti tohoto velkého teropoda byly objeveny sovětsko-mongolskou expedicí v roce 1948 v poušti Gobi a popsány v polovině 50. let. V nedávné době byly fosílie tarbosaura objeveny i v severovýchodní Číně.

V roce 2008 byl japonskými paleontology oznámen unikátní objev téměř kompletní kostry mláděte tohoto rodu. Bylo dlouhé jen 2 metry a zemřelo zřejmě v 5 letech věku. Mládětem tarbosaura ve věku tří let je nejspíš také kontroverzní holotyp tyranosaurida, popsaný v roce 2009 rodovým jménem Raptorex. Dle názoru některých paleontologů je tarbosaurem (snad jeho novým druhem) také další obří asijský tyranosaurid Zhuchengtyrannus.

Porovnání velikosti mláděte a dospělce tarbosaura s dospělým člověkem.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. SOCHA, Vladimír. Byl T. rex asijským imigrantem?. OSEL.cz [online]. 23. března 2017. Dostupné online. 
  2. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2010/08/18/859853-nove-poznatky-o-stravovacich-navycich-tyranosauridu/
  • Maleev, Evgeny A. (1955). "New carnivorous dinosaurs from the Upper Cretaceous of Mongolia." (Rusky). Doklady, Academy of Sciences USSR 104 (5): 779–783.
  • Holtz, Thomas R. (2004). "Tyrannosauroidea". in Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halszka (eds.). The Dinosauria (Second ed.). Berkeley: University of California Press. pp. 111–136. ISBN 0-520-24209-2.
  • Hurum, Jørn H.; and Sabath, Karol. (2003). "Giant theropod dinosaurs from Asia and North America: Skulls of Tarbosaurus bataar and Tyrannosaurus rex compared.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]