Achillobator

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAchillobator
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 89 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření rodu Achillobator
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Coelurosauria
Čeleď Dromaeosauridae
Podčeleď Velociraptorinae
Rod Achillobator
Binomické jméno
Achillobator giganticus
Perle, Norrel a Clark, 1999
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Achillobator (latinsky Achilles, bator znamená mongolsky bojovník) byl masožravý teropodní dinosaurus, žijící před zhruba 89 miliony let (svrchní křída) na území dnešního Mongolska. K jeho příbuzným patřily například rody Deinonychus nebo Velociraptor. Od nich se liší několika tělesnými rysy, což vedlo některé odborníky k domněnce, že se jedna o nový typ dinosaura. Podle jiných spekulací mohl mít na těle peří.

Achillobator byl poprvé popsán Perlem Altangerelem, Jimem Clarkem a Markem Norellem roku 1999 v publikaci Národního muzea geologie. Kvůli velkému drápu na přední noze byl považován za druh dromeosaurida. Byl nalezen v souvrství Bajan Šireh na jihu Mongolska při paleontologické expedici v roce 1989. Toto místo je známé nálezy koster patřících harpymimovi, segnosaurovi a erlikosaurovi.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Náčrtek lebky

Achillobator byl asi 4,6 až 6,6 metru dlouhý[1] a vážil kolem 250 kilogramů.[2] V porovnání s deinonychem se jeho délka odhaduje na zhruba 5 metrů. Většími rody dromeosauridů tak byli nejspíš jen severoamerické taxony Utahraptor a Dakotaraptor. Jeho lebka se podobala dromeosaurovi, zatímco krk, hřbet, ocas, srpovitý dráp a přední i zadní končetiny měl kratší než Deinonychus. Z lebky byla nalezena pouze horní čelist s několika zuby. Ty jsou zahnuté a pilovité.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 135 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Perle, A., Norell, M.A., and Clark, J. (1999). "A new maniraptoran theropod – Achillobator giganticus (Dromaeosauridae) – from the Upper Cretaceous of Burkhant, Mongolia." Contributions of the Mongolian-American Paleontological Project, 101: 1–105.