Dromaeosaurinae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDromaeosaurinae
Stratigrafický výskyt: Raná až pozdní křída, před 130-66 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Zástupce podčeledi Utahraptor ostrommaysorum
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Čeleď Dromaeosauridae
Podčeleď Dromaeosaurinae
Matthew a Brown, 1922
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dromaeosaurinae ("dromeosaurini") je podčeledí čeledi Dromaeosauridae, tzv. „srpodrápých lovců“. Tito relativně štíhle stavění teropodi žili v období křídy zejména v Severní Americe (USA a Kanada), dále také v Evropě (Dánsko), Asii (Mongolsko) a nejspíš i v Africe (Etiopie). Nejstarší zástupci se mohli objevit již koncem jury, jejich největší rozkvět však spadá do rané a pozdní křídy.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Obvykle šlo spíše o menší dravce s tělesnou délkou zhruba do 1,8 metru. Podstatně většími rody byli Dakotaraptor (asi 5,5 m), Achillobator (6 m) a Utahraptor (7 m). Stejně jako ostatní dromeosauridi byli i zástupci této podčeledi poměrně blízce příbuzní ptákům.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Goodwin, Clemens, Hutchinson, Wood, Zavada, Kemp, Duffin and Schaff (1999). "Mesozoic continental vertebrates with associated palynostratigraphic dates from the northwestern Ethiopian Plateau." Journal of Vertebrate Paleontology, 19(4): 728-74
  • DePalma, Robert A.; Burnham, David A.; Martin, Larry D.; Larson, Peter L.; Bakker, Robert T. (2015). "The First Giant Raptor (Theropoda: Dromaeosauridae) from the Hell Creek Formation.". Paleontological Contributions (14).