Jack Horner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Horner
Narození 15. června 1946 (71 let)
USA Shelby, Montana, USA
Alma mater University of Montana
Ocenění Romer-Simpson Medal (2013)
MacArthurova cena
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John „Jack“ R. Horner (* 15. června 1946) je americký paleontolog, který se stal známým především objevem kachnozobého dinosaura rodu Maiasaura a hnízdních kolonií těchto tvorů, čímž dokázal jejich péči o potomstvo. Šlo o jeden z nejdůležitějších objevů pro pochopení etologie neptačích dinosaurů.

Dlouhodobě pracuje v Montaně v USA jako kurátor paleontologických sbírek Museum of the Rockies. Objevil množství fosilních pozůstatků dinosaurů z období svrchní křídy, včetně rodů Tyrannosaurus, Triceratops, Torosaurus, Orodromeus, Anatotitan, Maiasaura, Einiosaurus a mnohé další. Od roku 1993 se podílí i na paleobiologickém výzkumu s cílem získat dinosauří proteiny z morku kosti tyranosaura a jiných dinosaurů. V roce 2007 se to údajně povedlo paleobioložce Mary Higby Schweitzerové z Univerzity v Severní Karolíně.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Společně se svým kolegou Robertem T. Bakkerem se také podílel na natáčení filmu Jurský park jako vědecký poradce. Autor románové předlohy Michael Crichton údajně založil svou hlavní postavu Alana Granta právě na Hornerovi.

Lebka druhu Daspletosaurus horneri, pojmenovaného po Jacku Hornerovi

V současnosti spolupracuje na projektu genetického vytvoření (modifikace) kuřete s původními vývojovými rysy dinosauřích předků (projekt "Dinochicken").[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.osel.cz/8275-pripravte-se-na-dinokure.html