Mary Higby Schweitzer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mary Higby Schweitzer
Narození 20. století
Alma mater Univerzita státu Utah
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Mary Higby Schweitzer je americká paleontoložka a molekulární bioložka, jejímž domovským ústavem je Státní Univerzita Severní Karolíny. V současnosti spolupracuje především s Museum of the Rockies v Montaně. Schweitzerová se proslavila především spekulativními objevy červených krvinek a jiných „měkkých tkání“ ve fosilizovaných kostech tyranosaura zvaného B-rex (MOR 1125) i jiných svrchnokřídových dinosaurů, starých přes 66 milionů let.

Pojízdná laboratoř Mary Higby Schweitzerové pro výzkum biomolekul ve fosiliích přímo v terénu. Museum of the Rockies, Bozeman (Montana)

Podrobným výzkumem zjistila, že jedinec tyranosaura, známý jako B-rex, byl za života ovulující samicí (vzhledem k medulární kosti, přítomné ve vzorku). Později dokonce objevila proteiny (kolagen, osteokalcin, hemoglobin), které mj. dokládají předpokládané spojení neptačích dinosaurů a ptáků. Dnes je její výzkum obvykle přijímán vědeckou veřejností, nejasnosti však přetrvávají ve vysvětlení mechanismu zachování biologických molekul v takto starých fosíliích. V roce 2011 možný mechanismus tohoto zachování (např. kolagenu) Schweizerová objevila[1]. Objev peptidů a kolagenu ve vzorku stehenní kosti kachnozobého brachylofosaura byl znovu potvrzen novými metodami výzkumu v roce 2017.[2]

Zdroje a externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.com/2011/06/21/896562-zachovani-dinosaurich-proteinu/
  2. http://dinosaurusblog.com/2017/01/30/kolagen-stary-78-milionu-let/