Anatotitan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAnatotitan
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70-65 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce anatotitana
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Ornithopoda
Infrařád Iguanodontia
Nadčeleď Hadrosauroidea
Čeleď Hadrosauridae
Podčeleď Hadrosaurinae
Rod Anatotitan
Binomické jméno
Anatotitan copei
Chapman a Brett-Surman, 1990
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anatotitan („Kachní titán“) byl až 12 m dlouhý býložravý dinosaurus z čeledi Hadrosauridae. Žil na konci křídového období před asi 68 až 65 milióny let na území dnešní Severní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Anatotitan se vyznačoval výrazně protáhlou nízkou lebkou, která u některých jedinců dosahovala délky až 120 cm. Dále disponoval podobnou stavbou těla jako jiní hadrosauridi. Měl kostěný zobák, v jeho případě výrazně široký, čelisti s bateriemi zubů, kratší přední končetiny, dlouhé a silné zadní končetiny a dlouhý chvost. Přední končetiny sloužily především k chůzi, při běhu se však zvíře mohlo vztyčit na zadní končetiny. Patřil do skupiny plochohlavých hadrosauridů, neměl tedy žádný dutý kostěný hřeben napojený na dýchací cesty. Je však možné, že se na nosní otvory za jeho života upínala pružná kůže, která při nafukovaní mohla sloužit na vydávání zvuků nebo na poutání pozornosti samic.

Mezi příbuzné rodu Anatotitan patří obrovský Shantungosaurus z Asie a po jeho boku žijící Edmontosaurus, s kterým byl v minulosti řazen do dnes neplatného rodu Anatosaurus. Jack Horner a někteří další paleontologové považují anatotitana pouze za plně dospělé exempláře edmontosaura, to však není dosud prokázáno.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tento dinosaurus se objevuje jak v šesté epizodě fiktivně-dokumentárního cyklu Putování s dinosaury, tak ve filmu Toulky dinosaurů Amerikou. V obou je vyobrazen jako kořist Tyrannosaura.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Cope, Edward D. (1883). "On the characters of the skull in the Hadrosauridae". Proceedings of the Philadelphia Academy of Natural Sciences 35: 97–107.
  • Lull, Richard Swann; and Wright, Nelda E. (1942). Hadrosaurian Dinosaurs of North America. Geological Society of America Special Paper 40. Geological Society of America. pp. 225.
  • Osborn, Henry Fairfield (1909). "The Upper Cretaceous iguanodont dinosaurs". Nature 81 (2075): 160–162. doi:10.1038/081160a0.
  • Glut, Donald F. (1997). "Anatotitan". Dinosaurs: The Encyclopedia. Jefferson, North Carolina: McFarland & Co. pp. 132–134. ISBN 0-89950-917-7.
  • Sues, Hans-Dieter (1997). "Ornithopods". in Farlow, James O., and Brett-Surman, Michael K. (eds.). The Complete Dinosaur. Bloomington: Indiana University Press. pp. 338. ISBN 0-253-33349-0.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anatotitan na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]