Achelousaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxAchelousaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu Achelousaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád Ceratopsia
Čeleď Ceratopsidae
Podčeleď Centrosaurinae
Rod Achelousaurus
Typový druh
Achelousaurus horneri
Sampson, 1995
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Achelousaurus ("Achelův ještěr") byl až 6 m dlouhý býložravý dinosaurus. Žil před 75 až 73 milióny let. Jeho fosílie, tři lebky a nekompletní pozůstatek zbytku kostry, byly nalezeny v americké Montaně.

Achelousaurus stavbou těla připomínal jiné vyspělé rohaté dinosaury. Měl silný zobák, vystupující lícní kosti, kostěný límec odlehčený dvěma otvory, masivní trup a zkrácený ocas. Z kostěného límce mu vyrůstaly dva dlouhé rohy. Na rozdíl od většiny zástupců Centrosaurinae, neměl dlouhý kostěný nosový roh. Podobně jako rod Pachyrhinosaurus, měl namísto nosového rohu jen kostěný hrbol, v porovnaní s pachyrhinosaurem ale trochu menší. Kostěné hrboly měl i na místě, kde měli jiní zástupci podčeledi centrosaurinae malé nadočnicové rohy.

Obvykle se předpokládá, že kostěné hrboly používali achelousauři při vzájemných soubojích, když se přetlačovali hlavami. Je však možné, že podobně jako u dnešních nosorožců, tvořily jen kostěný základ dlouhého rohu tvořeného rohovinou.

Achelousaurus představuje jakýsi mezistupeň mezi primitivnějšími formami (Einiosaurus) a vyspělejšími formami (Pachyrhinosaurus). Zda byl Achelousaurus doopravdy přímým potomkem einiosaura a přímým předkem pachyrinosaura se však nedá říct s úplnou jistotou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Sampson, S.D. 1995. Two new horned dinosaurs from the Upper Cretaceous Two Medicine Formation of Montana; with a phylogenetic analysis of the Centrosaurinae (Ornithischia: Ceratopsidae). Journal of Vertebrate Paleontology 15(4): 743-760.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Achelousaurus na slovenské Wikipedii.