Achelousaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Achelousaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu Achelousaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Marginocephalia
Infrařád: Ceratopsia
Čeleď: Ceratopsidae
Podčeleď: Centrosaurinae
Rod: Achelousaurus
Typový druh
Achelousaurus horneri
Sampson, 1995
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Achelousaurus ("Achelův ještěr") byl až 6 m dlouhý býložravý dinosaurus. Žil před 75 až 73 milióny let. Jeho fosílie, tři lebky a nekompletní pozůstatek zbytku kostry, byly nalezeny v americké Montaně.

Achelousaurus stavbou těla připomínal jiné vyspělé rohaté dinosaury. Měl silný zobák, vystupující lícní kosti, kostěný límec odlehčený dvěma otvory, masivní trup a zkrácený ocas. Z kostěného límce mu vyrůstaly dva dlouhé rohy. Na rozdíl od většiny zástupců Centrosaurinae, neměl dlouhý kostěný nosový roh. Podobně jako rod Pachyrhinosaurus, měl namísto nosového rohu jen kostěný hrbol, v porovnaní s pachyrhinosaurem ale trochu menší. Kostěné hrboly měl i na místě, kde měli jiní zástupci podčeledi centrosaurinae malé nadočnicové rohy.

Obvykle se předpokládá, že kostěné hrboly používali achelousauři při vzájemných soubojích, když se přetlačovali hlavami. Je však možné, že podobně jako u dnešních nosorožců, tvořily jen kostěný základ dlouhého rohu tvořeného rohovinou.

Achelousaurus představuje jakýsi mezistupeň mezi primitivnějšími formami (Einiosaurus) a vyspělejšími formami (Pachyrhinosaurus). Zda byl Achelousaurus doopravdy přímým potomkem einiosaura a přímým předkem pachyrinosaura se však nedá říct s úplnou jistotou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Sampson, S.D. 1995. Two new horned dinosaurs from the Upper Cretaceous Two Medicine Formation of Montana; with a phylogenetic analysis of the Centrosaurinae (Ornithischia: Ceratopsidae). Journal of Vertebrate Paleontology 15(4): 743-760.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Achelousaurus na slovenské Wikipedii.