Achelousaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAchelousaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 74,2 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Lebka holotypu achelousaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Marginocephalia
Infrařád Ceratopsia
Čeleď Ceratopsidae
Podčeleď Centrosaurinae
Rod Achelousaurus
Typový druh
Achelousaurus horneri
Sampson, 1995
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Achelousaurus ("Acheloův ještěr") byl asi 6 metrů dlouhý a 3000 kilogramů vážící[1][2] býložravý ceratopsidní dinosaurus. Žil zhruba před 74 milióny let, v období pozdní svrchní křídy. Jeho fosílie, tři lebky a nekompletní pozůstatek zbytku kostry, byly nalezeny v americké Montaně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Achelousaurus stavbou těla připomínal jiné vývojově vyspělé rohaté dinosaury. Měl silný zobák, vystupující lícní kosti, kostěný límec odlehčený dvěma otvory, masivní trup a zkrácený ocas. Z kostěného límce mu vyrůstaly dva dlouhé rohy. Na rozdíl od většiny zástupců Centrosaurinae, neměl dlouhý kostěný nosový roh. Podobně jako rod Pachyrhinosaurus, měl namísto nosového rohu jen kostěný hrbol, v porovnaní s pachyrhinosaurem ale trochu menší. Kostěné hrboly měl i na místě, kde měli jiní zástupci podčeledi centrosaurinae malé nadočnicové rohy.

Paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Obvykle se předpokládá, že kostěné hrboly používali achelousauři při vzájemných soubojích, když se přetlačovali hlavami. Je však možné, že podobně jako u dnešních nosorožců, tvořily jen kostěný základ dlouhého rohu tvořeného rohovinou.

Zařazení[editovat | editovat zdroj]

Achelousaurus představuje jakýsi vývojový mezistupeň mezi primitivnějšími formami (Einiosaurus) a vyspělejšími formami (Pachyrhinosaurus). Zda byl Achelousaurus doopravdy přímým potomkem einiosaura a přímým předkem pachyrinosaura se však nedá říct s úplnou jistotou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 51). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 263 (anglicky)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Achelousaurus na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]