Struthiomimus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Struthiomimus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 77 - 67 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření rodu Struthiomimus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Ornithomimosauria
Čeleď: Ornithomimidae
Rod: Struthiomimus
Binomické jméno
Struthiomimus altus
Osborn, 1917
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Struthiomimus ("napodobitel pštrosa"), žil asi před 77 až 67 miliony let (pozdní svrchní křída) na území dnešní Kanady a USA. Byl to všežravý, zhruba 4 metry dlouhý a 150 kg vážící ornitomimidní ("pštrosí") dinosaurus. Známý je z kompletní, dobře zachované kostry a několika dalších nekompletních koster. Někteří sem dříve řazení jedinci byli později překlasifikováni (například rod Rativates z Alberty).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mnohými znaky připomínal pštrosa - měl malou hlavu s velkýma očima, bezzubé čelisti zakončené zobákem, dlouhý krk, krátký trup a dlouhé, pro běh uzpůsobené nohy. Velký počet podobných znaků ukazuje na přizpůsobení se podobnému způsobu života jako pštros. Na rozdíl od něj však strutiomimus neměl křídla a disponoval dlouhým tuhým ocasem. Namísto křídel měl tříprsté přední končetiny, které byly poměrně dlouhé a zakončené silnými zahnutými drápy. Dříve se někteří odborníci domnívali, že pštrosovití dinosauři nosili přední končetiny skrčené s dlaněmi obrácenými dozadu. Nyní se ale všeobecně přiklánějí k názoru, že končetiny byly směrovány dlaněmi dovnitř. Není zcela jisté, zda měl holou šupinatou kůži nebo zda jeho tělo pokrývalo primitivní peří.

Kostra strutiomima

Paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Ke své obraně využíval dobrý zrak, schopný odhalit bížící se nebezpečí. Pokud ale došlo k napadení menším dravcem, bránil se kopáním svých silných nohou. Před většími dravci se však vždy dával na útěk. Při běhu mohl dosahovat rychlosti přes 60 km/h a současně dokázal měnit směr, kdy pomocí svého ocasu udržoval rovnováhu.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Marsh, O.C. (1892). "Notice of new reptiles from the Laramie Formation." American Journal of Science, Series 3, 43: 449–453.
  • Makovicky, Peter J.; Kobayashi, Yoshitsugu; and Currie, Philip J. (2004). "Ornithomimosauria". In Weishampel, David B.; Dodson, Peter; and Osmólska, Halszka (eds.). The Dinosauria (2nd ed.). Berkeley: University of California Press. pp. 137–150. ISBN 0-520-24209-2.