Ankylosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ankylosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 68-66 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Ankylosaurus, rekonstrukce vzhledu
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: Dinosauři (Dinosauria)
Řád: Ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Thyreophora
Infrařád: Ankylosauria
Čeleď: Ankylosauridae
Podčeleď: Ankylosaurinae
Rod: Ankylosaurus
Typový druh
Ankylosaurus magniventris
Brown, 1908
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ankylosaurus („Neohebný ještěr“) je rod ptakopánvého dinosaura, jež zahrnuje druh (A. magniventris). Fosílie tohoto mohutného obrněného býložravce jsou známy z nejmladších vrstev křídového útvaru (asi před 68-65,5 miliony let). Ankylosaurus byl popsán v roce 1908 paleontologem Barnumem Brownem.

Vzhledem ke skutečnosti, že není známa ani jediná kompletní kostra ankylosaura, jeho délka i hmotnost zůstává nejistá. Každopádně však šlo o největšího zástupce své čeledi. Některé odhady délky se pohybují okolo 9-11 metrů, jiné pouze okolo 6,25 m[1].

Hmotnost tohoto velkého dinosaura se vzhledem k jeho mohutnosti mohla pohybovat kolem 6-12 tun. Pro ankylosaura je typické kostěné „brnění“, které chránilo celé zvíře před útoky velkých dravců. Ke stejnému účelu sloužila i masívní kostěná palice na ocase, představující nebezpečnou zbraň proti útočícím teropodům. Ankylosaurus měl stejně jako jeho příbuzný Euoplocephalus složitý systém smyček a ohybů, které mohly sloužit k zahřívání vdechovaného vzduchu nebo ke zlepšení čichu. Mohly také sloužit jako rezonanční dutina, která umožňovala hlasitý zvuk při komunikaci.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Ankylosaurus se často objevuje ve filmech i dokumentech. Nechybí například ve filmu Jurský park 3, v dokumentech jako je Putování s dinosaury nebo v knižních příbězích, například v knize Poslední dny dinosaurů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BROCHU, Christopher A.; LONG, John; MCHENRY, Colin; SCANLON, John D.; WILLIS, Paul. Encyklopedie Dinosauři. 1. vyd. Praha 3 : Svojtka & Co., 2004. 256 s. ISBN 80-7237-953-4.  
  • RICHARDSONOVÁ, Hazel. Dinosauři a život v pravěku. 1. vyd. Londýn : A Dorling Kindersley, 2003. 224 s. ISBN 80-242-1273-0.