Ornithomimus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOrnithomimus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 76 až 66 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Ornithomimus edmontonicus ve smrtelné "póze"
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Ornithomimosauria
Čeleď Ornithomimidae
Rod Ornithomimus
Marsh, 1890
Druhy
  • O. velox
  • O. edmontonicus (Sternberg, 1933)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ornithomimus ("napodobitel ptáka") je rodem agilního teropodního dinosaura, žijícího v období svrchní křídy na území dnešní Severní Ameriky (západ USA a Kanady).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako další ornitomimidé ("pštrosí dinosauři") vykazoval Ornithomimus tříprsté zadní končetiny, štíhlé a dlouhé přední končetiny a dlouhý krk s relativně malou, jakoby "ptačí" hlavou. Od ostatních zástupců skupiny se naopak liší velmi štíhlými a rovnými drápy na všech končetinách a podobnou délkou prstů i zápěstních kostí. Struktura přední končetiny je velmi podobná pažím lenochoda, což vedlo paleontologa H. F. Osborna k domněnce, že si tento dinosaurus při okusování listí obratně přidržoval větve.

Druh Ornithomimus edmontonicus dosahoval délky asi 3,5[1] až 3,8 metru a hmotnosti kolem 170 kilogramů.[2] Byl to bipední (po dvou se pohybující) dinosaurus celkovým vzhledem velmi podobný pštrosu, ovšem s výjimkou dlouhého ocasu. Byl nepochybně velmi rychlým běžcem, který dosahoval rychlosti možná až kolem 80 km/h.

Opeření těla[editovat | editovat zdroj]

Vědecká studie z roku 2012 dokazuje, že všechna růstová stadia tohoto dinosaura vykazovala tělesné opeření[3].

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tento rod se objevuje především ve fiktivním dokumentu Prehistorický park z roku 2006. Zde je v téměř každé epizodě zobrazován jako stádní zvíře, jehož mláďata jsou opeřená. Je mu zde také přisuzován již vědecky zamítnutý způsob získávání potravy v podobě procezování vody. Ornithomimus se dále objevil také v množství jiných anglojazyčných televizních filmů a seriálů, například Fantasia (1940), The Valley of Gwangi (1969), Planet of Dinosaurs (1978) nebo snímek z IMAXu T-Rex: Back to the Cretaceous (1998). Pštrosí dinosauři se objevují v mnoha knihách o dinosaurech, například v knize Poslední dny dinosaurů představují rychlonohé opeřené sprintery dinosauřího světa, nejrychlejší tvory své doby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Makovicky, P.J., Kobayashi, Y., and Currie, P.J. (2004). "Ornithomimosauria." In Weishampel, D.B., Dodson, P., & Osmólska, H. (eds.), The Dinosauria (second edition). University of California Press, Berkeley: 137-150.
  • Barrett, P. M. (2005). "The diet of ostrich dinosaurs (Theropoda: Ornithomimosauria)." Palaeontology, 48: 347-358.
  • Norell, M. A., Makovicky, P., and Currie, P. J. (2001). "The beaks of ostrich dinosaurs." Nature, 412: 873-874.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]