Ornithomimus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ornithomimus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Ornithomimus edmontonicus ve smrtelné "póze"
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Ornithomimosauria
Čeleď: Ornithomimidae
Rod: Ornithomimus
Marsh, 1890
Druhy
  • O. velox
  • O. edmontonicus (Sternberg, 1933)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ornithomimus ("napodobitel ptáka") je rodem agilního teropodního dinosaura, žijícího v období svrchní křídy na území dnešní Severní Ameriky (západ USA a Kanady).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako další ornitomimidé ("pštrosí dinosauři") vykazoval Ornithomimus tříprsté zadní končetiny, štíhlé a dlouhé přední končetiny a dlouhý krk s relativně malou, jakoby "ptačí" hlavou. Od ostatních zástupců skupiny se naopak liší velmi štíhlými a rovnými drápy na všech končetinách a podobnou délkou prstů i zápěstních kostí. Struktura přední končetiny je velmi podobná pažím lenochoda, což vedlo paleontologa H. F. Osborna k domněnce, že si tento dinosaurus při okusování listí obratně přidržoval větve.

Ornithomimus dosahoval délky asi 3,5 metru, výšky asi 2,1 metru a jeho hmotnost se pohybovala kolem 100-175 kg. Byl to bipední (po dvou se pohybující) dinosaurus celkovým vzhledem velmi podobný pštrosu, ovšem s výjimkou dlouhého ocasu. Byl nepochybně velmi rychlým běžcem, který dosahoval rychlosti možná až kolem 80 km/h.

Opeření těla[editovat | editovat zdroj]

Vědecká studie z roku 2012 dokazuje, že všechna růstová stadia tohoto dinosaura vykazovala tělesné opeření[1].

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tento rod se objevuje především ve fiktivním dokumentu Prehistorický park z roku 2006. Zde je v téměř každé epizodě zobrazován jako stádní zvíře, jehož mláďata jsou opeřená. Je mu zde také přisuzován již vědecky zamítnutý způsob získávání potravy v podobě procezování vody. Ornithomimus se dále objevil také v množství jiných anglojazyčných televizních filmů a seriálů, například Fantasia (1940), The Valley of Gwangi (1969), Planet of Dinosaurs (1978) nebo snímek z IMAXu T-Rex: Back to the Cretaceous (1998). Pštrosí dinosauři se objevují v mnoha knihách o dinosaurech, například v knize Poslední dny dinosaurů představují rychlonohé opeřené sprintery dinosauřího světa, nejrychlejší tvory své doby.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Makovicky, P.J., Kobayashi, Y., and Currie, P.J. (2004). "Ornithomimosauria." In Weishampel, D.B., Dodson, P., & Osmólska, H. (eds.), The Dinosauria (second edition). University of California Press, Berkeley: 137-150.
  • Barrett, P. M. (2005). "The diet of ostrich dinosaurs (Theropoda: Ornithomimosauria)." Palaeontology, 48: 347-358.
  • Norell, M. A., Makovicky, P., and Currie, P. J. (2001). "The beaks of ostrich dinosaurs." Nature, 412: 873-874.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://blogs.smithsonianmag.com/dinosaur/2012/10/feathery-ostrich-mimics-enfluffle-the-dinosaur-family-tree/