Quetzalcoatlus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Quetzalcoatl - bůh uctívaný v Mezoamerice.

Wikipedie:Jak číst taxobox Quetzalcoatlus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 70 - 66 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce rodu Quetzalcoatlus v "kráčející" pozici
Stupeň ohrožení podle IUCN
vyhynulý (fosilie)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Reptilia)
Nadřád: archosauři (Archosauria)
Řád: ptakoještěři (Pterosauria)
Podřád: Pterodactyloidea
Nadčeleď: Azhdarchoidea
Čeleď: Azhdarchidae
Rod: Quetzalcoatlus
Lawson, 1975
Binomické jméno
Quetzalcoatlus northropi
Lawson, 1975
Druhy
  • Q. northropi
  • Q. sp
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quetzalcoatlus byl zřejmě jedním z největších létajících tvorů všech dob. Žil v období svrchní křídy před asi 70-66 miliony let na území dnešního státu Texas (souvrství Javelina, USA). Vyskytoval se však zřejmě na většině území Severní Ameriky (krční obratel objevený v roce 2002 v Montaně také nejspíš patřil tomuto rodu). Podobně velkými rody ptakoještěrů byli ještě další azdarchidi Arambourgiania a Hatzegopteryx.

Tento gigantický ptakoještěr mohl dosáhnout rozpětí křídel až kolem 12 metrů, což je stejné jako u malého dopravního letadla (pravděpodobnější jsou možná hodnoty kolem 10-11 metrů). Jeho hmotnost se zřejmě pohybovala kolem 200-250 kg, těžší tělo by již aktivní let nejspíš neumožňovalo[1]. Měl velmi dlouhý krk (až 3 metry) a hlavu, která možná přesáhla délku 2,5 metru. Živil se pravděpodobně rybolovem nebo kroužil nad krajinou a vyhledával dole pod sebou dinosauří mršiny. Novější teorie vidí v těchto obřích azdarchidech kráčející tvory podobné obřím čápům, vyhledávající drobnější kořist v bažinách a na pevné zemi, což zahrnuje i mláďata, která byla též snadnou kořistí.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Jméno je odvozeno z řeči mexických indiánů (Aztéků) a je původním označením božstva „Okřídleného hada“. Druhové jméno northropi bylo zvoleno podle letecké společnosti Northrop-Grumman.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Quetzalcoatlus se vyskytuje například v šesté epizodě fiktivně dokumentárního seriálu Putování s dinosaury nebo ve čtvrtém díle fiktivního dokumentu Planeta dinosaurů. Objevuje se však také v dokumentech Toulky dinosaurů Amerikou, Dinosauři: Anatomická tajemství nebo Poslední dny dinosaurů. V roce 1986 vytvořili letečtí inženýři (vedení Paulem MacCreadym) funkční repliku kvecalkoatla poloviční velikosti (rozpětí křídel 5,5 metru). Několikaminutový let tohoto modelu pak natočili a stal se součástí dokumentu s názvem On the Wing ("Na křídlech") IMAXu[2]. Obří ptakoještěr se objevil také v četných knižních příbězích, z českých lze uvést například titul Poslední dny dinosaurů, kde je zobrazen jako obří mrchožrout, jeden z posledních ptakoještěrů vůbec.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

    kostra kvecalkoatla v Senckenberg Museum, Frankfurt