Quetzalcoatl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Quetzalcoatlus - rod křídového ptakoještěra.
Vyobrazení v kodexu Telleriano-Remesis z šestnáctého století

Quetzalcoatl (v aztéčtině Quetzalcōhuātl s výslovností [ke.ʦal.ˈkoː.waːtɬ] IPA) byl mezoamerický bůh. Měl podobu opeřeného hada, bílého a vousatého, na rozdíl od velkého počtu aztéckých bohů byl považován za dobrého.

Leccos nasvědčuje tomu, že Quetzalcoatl mohl být původně aztécký náčelník, snad evropského či severoafrického původu, od jehož jména byl později odvozen tento bůh.

Když Cortés v roce 1519 napadl Aztéky, jejich vůdce Montezuma II. ho údajně považoval za Quetzalcoatla, poněvadž byl také bílé pleti, vousatý a připlul přes Atlantický oceán podle aztéckých prorockých legend, pročež se zdráhal postupovat proti němu s potřebnou rozhodností na obranu své říše. V novějším výzkumu se tohle vysvětlení ale interpretuje jako historický mýtus, který pramení ve španělských ospravedlňovacích úmyslech.[1]

Legenda praví, že Quetzalcoatl učil svůj lid, jak z plodů kakaovníku připravovat nápoj Tchocoatl a jak rostlinu šlechtit. Dal tak lidstvu kakaové boby a čokoládu.

Trivia[editovat | editovat zdroj]

V roce 1975 byl z území Texasu popsán obří ptakoještěr (druhohorný létající plaz), který dostal podle tohoto mezoamerického božstva rodové jméno Quetzalcoatlus.

  1. Matthew Restall: Seven Myths of the Spanish Conquest. Oxford University Press, Oxford 2003, S. 7 a další; Daniel Grana-Behrens: Der Zerfall des aztekischen Staates in Zentralmexiko 1516–1521. V: John Emeka Akude et al. (vyd.): Politische Herrschaft jenseits des Staates. Zur Transformation von Legitimität in Geschichte und Gegenwart. Springer VS, Wiesbaden 2011, str. 83 a další, Roland Bernhard: Geschichtsmythen über Hispanoamerika. Entdeckung, Eroberung und Kolonisierung in deutschen und österreichischen Schulbüchern des 21. Jahrhunderts. Vandenhoeck und Ruprecht, Göttingen 2013, str. 120 a další.