Nanotyrannus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Nanotyrannus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 67 - 66 mil. let

alternativní popis obrázku chybí
Možné vzezření nanotyrana
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Nadčeleď: Tyrannosauroidea
Čeleď: Tyrannosauridae
Rod: Nanotyrannus
Binomické jméno
Nanotyrannus lancensis
Bakker, Currie & Williams, 1988
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nanotyrannus („Malý tyran“) byl potenciálně samostatný rod středně velkého tyranosauridního teropoda, který žil na konci období pozdní křídy. Původní nález lebky z roku 1942 byl o čtyři roky později popsán jako Gorgosaurus lancensis (dnes je tento nález řazen do rodu Albertosaurus). V roce 1988 však tým paleontologů pod vedením Roberta Bakkera vyslovil názor, že se jedná o samostatný rod malého tyranosaurida a stanovil tedy nový taxon Nanotyrannus lancensis. Podle Bakkera asi 5,3 metru dlouhý příbuzný tyranosaura o hmotnosti kolem 450 kilogramů vykazoval plně srostlé lebeční kosti a mělo tedy jít o dospělého jedince. Při této velikosti byl ovšem výrazně menší než ostatní pozdně křídoví tyranosauridi a musel by tedy představovat zástupce nového rodu. Zhruba od roku 2000 však v paleontologické komunitě převažuje názor, že se ve skutečnosti jedná o mladého jedince druhu T. rex.

Objev Jane[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 byl objeven velmi dobře zachovaný jedinec nedospělého tyranosaura, který dostal přezdívku "Jane". Šlo nejspíš o mládě tyranosaura s délkou asi 6 metrů a hmotností kolem 680 kg. Podobnost s původním materiálem nanotyrana je poměrně značná. I díky tomuto objevu dnes spíše převládá názor, že Nanotyrannus je pouze juvenilní (nedospělý) exemplář rodu Tyrannosaurus. Dle Bakkera lovili tito teropodi ve smečkách, což je však obtížné prokázat.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Nanotyrannus se objevuje také ve druhé epizodě trikového dokumentu o pravěkých dravcích Jurassic Fight Club z roku 2008 nebo v knize Poslední dny dinosaurů (kde je ale zachováno jeho pravděpodobné řazení do druhu T. rex).

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Gilmore (1946). "A new carnivorous dinosaur from the Lance Formation of Montana." Smithsonian Miscellaneous Collections, 106: 1–19.
  • Bakker, Williams, and Currie (1988). "Nanotyrannus, a new genus of pygmy tyrannosaur, from the latest Cretaceous of Montana." Hunteria, 1: 1–30.
  • Currie, Henderson, Horner and Williams (2005). "On tyrannosaur teeth, tooth positions and the taxonomic status of Nanotyrannus lancensis." In "The origin, systematics, and paleobiology of Tyrannosauridae”, a symposium hosted jointly by Burpee Museum of Natural History and Northern Illinois University.
  • Henderson (2005). "Nano No More: The death of the pygmy tyrant." In "The origin, systematics, and paleobiology of Tyrannosauridae”, a symposium hosted jointly by Burpee Museum of Natural History and Northern Illinois University.
  • Larson (2005). "A case for Nanotyrannus." In "The origin, systematics, and paleobiology of Tyrannosauridae”, a symposium hosted jointly by Burpee Museum of Natural History and Northern Illinois University.
  • "Jurassic Fight Club: Episode Guide". History.com. 2008. http://www.history.com/minisite.do?content_type=Minisite_Generic&content_type_id=59542&display_order=7&mini_id=59420.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]