Albertosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Albertosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 71-68 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Lebka albertosaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Čeleď: Tyrannosauridae
Podčeleď: Albertosaurinae
Rod: Albertosaurus
Osborn, 1905
Typový druh
Albertosaurus sarcophagus
Osborn, 1905
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albertosaurus („Ještěr z Alberty“) byl velký dravý dinosaurus (teropod), který žil na území Severní Ameriky v období pozdní křídy (asi před 71-68 miliony let). Albertosaurus byl blízce příbuzný vývojově pokročilým tyranosauridům jako byl Daspletosaurus, Gorgosaurus nebo populární Tyrannosaurus. Ve srovnání s posledně jmenovaným rodem byl však podstatně menší a lehčeji stavěný. Byl poměrně pohyblivý a rychlý, a tak při délce až 9 metrů vážil zřejmě jen kolem 1,3 - 1,7 tuny. Lebka byla dlouhá maximálně 1 metr. Byl objeven kanadským geologem J. B. Tyrrellem v roce 1884, vědecky popsán byl ale až o 21 let později.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Albertosaurus byl podle proporcí končetin pravděpodobně rychlým běžcem (jeho rychlost v běhu se odhaduje na víc než 40 km/h). Bylo také zjištěno, že žil ve smečkách o několika jedincích. Je pravděpodobné, že také lovil ve smečce, což zřejmě značně zvyšovalo pravděpodobnost úspěchu při lovu. Jeho zuby byly uzpůsobeny k řezání masa. Snadno se zlomily, ale měl velmi silné čelisti. První fosílie tohoto rodu byly objeveny v Kanadě již roku 1884 a od té doby bylo nalezeno mnoho dalších jedinců v různých vývojových stadiích. Je také dobře zmapovaná ontogeneze (vývojová řada) tohoto dinosaura. Bylo zjištěno, že albertosauři dospívali asi v 16 letech a dožívali se věku nejspíš kolem 30 let. Albertosaurus je obecně znám jako evolučně starší a menší příbuzný tyranosaura.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tento rod dinosaura také představuje jednoho z hlavních dravců v počítačové hře na motivy filmu Jurský park - Trespasser. Dále je znám též z šestého dílu fiktivně-dokumentárního seriálu Prehistorický park, poté se objevil i v dokumentu Putování dinosaurů.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Russell, Dale A. (1970). "Tyrannosaurs from the Late Cretaceous of western Canada". National Museum of Natural Sciences Publications in Paleontology 1: 1–34.
  • Holtz, Thomas R. (2004). "Tyrannosauroidea". in Weishampel, David B.; Dodson, Peter; & Osmólska, Halszka (eds.). The Dinosauria (Second ed.). Berkeley: University of California Press. pp. 111–136. ISBN 0-520-24209-2.
  • Erickson, Gregory M.; Currie, Philip. J.; Inouye, Brian D.; & Wynn, Alice A. (2006). "Tyrannosaur life tables: an example of nonavian dinosaur population biology". Science 313: 213–217. doi:10.1126/science.1125721. PMID 16840697.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]