Troodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Troodon
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 75-65 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Pravděpodobný vzhled troodona
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Tetanurae
Čeleď: Troodontidae
Rod: Troodon
Binomické jméno
Troodon formosus
Leidy, 1856
Synonyma
  • Polydontosaurus Gilmore, 1932
  • Stenonychosaurus Sternberg, 1932
  • Pectinodon Carpenter, 1982
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Velmi nepravděpodobný vzhled troodona, obrázek je totiž bez peří.

Troodon („zraňující zub“) byl drobným dinosaurem, který žil asi před 75 - 65 miliony let. Jeho fosílie byly nalezeny v kanadské Albertě, americkém Wyomingu a Montaně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Byl to asi 2 metry dlouhý, 1 metr vysoký a 60 kilogramů vážící teropod. Reprezentoval v rámci skupiny Deinonychosauria čeleď úspěšných lovců Troodontidae. Troodon měl protáhlou štíhlou lebku s malými, trojúhelníkovými zuby, velkýma, dopředu směřujícíma očima, a velkým mozkem. Měl také dlouhý ocas, který ale na rozdíl od deinonycha nebyl vyztužen zkostnatělými šlachami. Dále disponoval chápavými předními končetinami, které zřejmě spolu s nebezpečným pohyblivým drápem na druhém prstě zadních končetin, pomáhaly přidržet a zabít kořist. Jiní paleontologové se domnívají, že tito dinosauři pomocí srpovitých drápů šplhali po stromech. Tato teorie však dosud není potvrzená a vzhledem ke skutečnosti, že u velociraptora se využití za účelem usmrcení potvrdilo, je možné, že jejím primárním účelem skutečně mohlo být drásání kůže oběti. Troodon se pravděpodobně živil drobnými obratlovci (nejspíše mláďaty jiných dinosaurů, savci a ještěrkami). Díky velkým očím viděl dobře i za ranního a večerního šera, kdy vycházel na lov. Podobal se tedy, silou a postavením v přírodě, dnešním rysům, případně pumám. Je však možné, že to byl všežravec.

Inteligence[editovat | editovat zdroj]

Relativní velikost mozku troodona je jedna z největších mezi známými neptačími dinosaury (EQ až 6,5 – tedy 6,5krát větší mozek, než má stejně velký krokodýl) a je modelovým rodem dinosaura pro hypotézy o inteligentních dinosaurech (dinosauroidech). Podle některých výpočtů měl však ještě vyšší hodnotu EQ jiný teropodbambiraptor, a to dokonce snad 12,5–13,8 (což by znamenalo inteligenci srovnatelnou například s dnešními šelmami a mnohem vyšší, než má jakýkoliv dnešní plaz).Ovšem bylo objeveno pouze mládě bambiraptora které mělo k poměru k tělu mnohem větší hlavu.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Trpasličí Troodon se objevuje ve dvou dílech pseudo-dokumentu Dinosaur Planet (díly Pod's Travels a Little Das hunt), stejně jako ve 3. dílu dokumentu Planet Dinosaur s názvem Poslední zabijáci. V tomto dokumentu tři troodoni oddělili jedno edmontosauří mládě a začali ho drásat a kousat, ovšem přiběhla matka, jednoho troodona zabila a další dva zahnala. Dalšího rána však edmontosauří mládě na na důsledky zranění zahyne a troodoni si pochutnají na jeho mršině.

Troodon se objevuje v šestém díle fiktivně-dokumentární série Prehistorický park. Jako snadná kořist je Troodon zobrazen také v dokumentu Země Albertosaura. V roce 2011 jej znovu přivedli k životu tvůrci filmu Putování dinosaurů, který zobrazoval Troodona jako opeřeného dinosaura, který přežívá drsnou zimu v arktické divočině. Troodoni jsou také zmiňováni v knize Poslední dny dinosaurů, kde představují menší opeřené zabijáky, označované jako tvory, kteří by v případě přežití vymírání na konci křídy mohli vytvořit jakousi civilizovanou, poměrně vysoce inteligentní rasu.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Currie, P. J. (1987). "Bird-like characteristics of the jaws and teeth of troodontid theropods (Dinosauria, Saurischia)." Journal of Vertebrate Paleontology, 7: 72-81.
  • Currie, P. J. (2005). "Theropods including birds." In: Currie & Koppelhus, Dinosaur Provincial Park, Indiana University Press, Bloomington. Pp 367–397.
  • Norman, D. B. (1985). The Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs. Salamander Books, London.
  • Russell, D. A. and Séguin, R. (1982). "Reconstruction of the small Cretaceous theropod Stenonychosaurus inequalis and a hypothetical dinosauroid." Syllogeus, 37, 1-43.
  • Russell, D. A. (1987). "Models and paintings of North American dinosaurs." In: Czerkas, S. J. & Olson, E. C. (eds) Dinosaurs Past and Present, Volume I. Natural History Museum of Los Angeles County/University of Washington Press (Seattle and Washington), pp. 114–131.
  • Úžasný svět dinosaurů, nakl. Triton, 2009
  • Dokument Planet dinosaur