Pachycephalosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPachycephalosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída (před 70-65 mil. let)
alternativní popis obrázku chybí
Lebka pachycefalosaura v oxfordském muzeu
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Čeleď Pachycephalosauridae
Rod Pachycephalosaurus
Binomické jméno
Pachycephalosaurus wyomingensis
Gilmore, 1931
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pachycephalosaurus ("tlustohlavý ještěr") byl středně velký ptakopánvý dinosaurus, žijící na západním území Severní Ameriky v období pozdní svrchní křídy (asi před 70–65,5 miliony let). Patřil tedy k vůbec posledním neptačím dinosaurům, jejichž zkameněliny jsou objevovány v souvrství Hell Creek. Dal název celé skupině ptakopánvých dinosaurů, jejichž fosílie jsou známé již z jurského období – pachycefalosauři.

Objev[editovat | editovat zdroj]

První zkameněliny pachycefalosaurů byly zřejmě objeveny již v 50. letech 19. století. Materiál typového druhu P. wyomingensis však popsal až Charles W. Gilmore v roce 1931. Teprve v roce 1943 však s novým kompletnějším materiálem popsali tento taxon správně paleontologové Barnum Brown a Erich Maren Schlaikjer. V současnosti je jako platný druh uznáván pouze P. wyomingensis.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Anatomie pachycefalosaura není dobře známá, protože byly fakticky dodnes objeveny jen části jeho lebky. Ta byla extrémně ztluštělá a vytvářela „helmu“ (frontoparietální dóm) vysokou až kolem 25 cm. Dříve se dokonce předpokládalo, že mohlo jít o dutou mozkovnu a že tito dinosauři byli tedy velmi inteligentní. Brzy však bylo prokázáno, že je kost kompaktní a mozek byl ve skutečnosti velmi malý. Pachycephalosaurus byl dvounohý (bipední) dinosaurus, který měřil maximálně asi 5 metrů na délku (existují však odhady až osmimetrové). Jeho hmotnost mohla dosáhnout zhruba 450 kilogramů, u odrostlých jedinců však možná až 2 tun. Byl s jistotou býložravý a jeho zuby nasvědčují spásání tuhé vegetace. Patří k poměrně známým a často zobrazovaným dinosaurům.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]