Anzu (dinosaurus)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Anzu
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 66 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstruovaná kostra rodu Anzu
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Oviraptorosauria
Čeleď: Caenagnathidae
Rod: Anzu
Lamanna et al., 2014
Binomické jméno
Anzu wyliei
Lamanna et al., 2014
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anzu (podle mezopotámského opeřeného démona Anzu) byl rod teropodního oviraptorosaurního dinosaura, žijícího na území Severní Ameriky (Jižní Dakota) v období svrchní křídy (souvrství Hell Creek, asi před 66 miliony let). Charakteristikou tohoto rodu byla bezzubá lebka, výrazný lebeční hřeben, mohutné drápy a relativně dlouhé přední končetiny. Anzu byl zřejmě rychle se pohybující všežravec nebo býložravec, živící se rozmanitou živočišnou a rostlinnou potravou či vejci. Žil zřejmě podobně jako dnešní nelétaví ptáci ze skupiny běžců, například kasuár. Žil ve stejných ekosystémech jako slavní dinosauři rodu Tyrannosaurus nebo Triceratops.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Anzu patří k velkým zástupcům své skupiny, dosahoval hmotnosti asi 200 - 300 kilogramů. Jeho hřbet končil zhruba 1,5 metru nad zemí a celková délka dinosaura přesahovala 3 metry. Větším oviraptorosaurem už tak byl zřejmě jen obří asijský rod Gigantoraptor.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Anzu se objevuje například v textu knihy Poslední dny dinosaurů, kde je popisován jako opeřený, kasuárovi podobný teropod, sedící na svém hnízdě s vejci.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Lamanna, M. C.; Sues, H. D.; Schachner, E. R.; Lyson, T. R. (2014). "A New Large-Bodied Oviraptorosaurian Theropod Dinosaur from the Latest Cretaceous of Western North America". PLoS ONE 9 (3): e92022. doi:10.1371/journal.pone.0092022.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]