Anzu (dinosaurus)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAnzu
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 66 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstruovaná kostra rodu Anzu
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Oviraptorosauria
Čeleď Caenagnathidae
Rod Anzu
Lamanna et al., 2014
Binomické jméno
Anzu wyliei
Lamanna et al., 2014
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anzu (podle mezopotámského opeřeného démona Anzu) byl rod teropodního oviraptorosaurního dinosaura, žijícího na území Severní Ameriky (Jižní Dakota) v období svrchní křídy (souvrství Hell Creek, asi před 66 miliony let). Charakteristikou tohoto rodu byla bezzubá lebka, výrazný lebeční hřeben, mohutné drápy a relativně dlouhé přední končetiny. Anzu byl zřejmě rychle se pohybující všežravec nebo býložravec, živící se rozmanitou živočišnou a rostlinnou potravou či vejci. Žil zřejmě podobně jako dnešní nelétaví ptáci ze skupiny běžců, například kasuár. Žil ve stejných ekosystémech jako slavní dinosauři rodu Tyrannosaurus nebo Triceratops.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Anzu patří k velkým zástupcům své skupiny, dosahoval délky kolem 3,75 metru a hmotnosti asi 250 kilogramů.[1] Jeho hřbet končil zhruba 1,5 metru nad zemí. Větším oviraptorosaurem už tak byl zřejmě jen obří asijský rod Gigantoraptor.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Anzu se objevuje například v textu knihy Poslední dny dinosaurů, kde je popisován jako opeřený, kasuárovi podobný teropod, sedící na svém hnízdě s vejci.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 176 (anglicky)
  2. SOCHA, Vladimír (2016). Poslední dny dinosaurů, nakl. Radioservis, Praha. ISBN 978-80-87530-74-0 (str. 127)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Lamanna, M. C.; Sues, H. D.; Schachner, E. R.; Lyson, T. R. (2014). "A New Large-Bodied Oviraptorosaurian Theropod Dinosaur from the Latest Cretaceous of Western North America". PLoS ONE 9 (3): e92022. doi:10.1371/journal.pone.0092022.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]