Beaune

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Beaune
Bývalý špitál
Bývalý špitál
Beaune – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška193–407 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionBurgundsko-Franche-Comté
DepartementCôte-d'Or
ArrondissementBeaune
KantonBeaune-Nord
Beaune-Sud
Beaune
Beaune
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha31,30 km²
Počet obyvatel22 012 (2007)
Hustota zalidnění703,3 obyv./km²
Správa
StarostaAlain Suguenot
Oficiální webwww.beaune.fr
E-mailbeaune@mairie-beaune.fr
PSČ21200
INSEE21054
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beaune [bón] je historické město na východě Francie v departmentu Côte-d'Or a regionu Burgundsko-Franche-Comté, středisko vinařské oblasti Côte d'Or. Má 22 000 obyvatel. Nachází u něj významná dálniční křižovatka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Beaune je prastaré keltské a později římské sídlo (castrum), městská práva však dostalo až roku 1203. Od 14. století bylo (vedle Dijonu) sídlem mocných burgundských vévodů, kteří ovládali také Flandry a kteří postavili dodnes zachovanou městskou hradbu. Když roku 1477 zemřel poslední z nich, francouzský král Ludvík XI. město po delším obléhání dobyl a připojil k Francii. Množství historických památek svědčí o bohatství a slávě města.

Víno[editovat | editovat zdroj]

Oblast okolo Beaune je známá pro burgundské víno a Beaune sám je znám pro výroční dražby vín pořádané beaunským hospicem.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Hospic v Beaune[editovat | editovat zdroj]

Hospic v Beaune, sál chudých

Bývalá nemocnice a chudobinec je hlavní turistickou atrakcí Beaunu. Byla založena 4. srpna 1443 Nicolasem Rolinem, kancléřem burgundského vévody, a jeho ženou a otevřen v roce 1452. Manželé k obsluze nemocných založili zvláštní řád, jehož jeptišky se v hospicu staraly o chudé a nemocné až do roku 1993, kdy byla otevřena nová. Poté se z nemocnice stalo muzeum lékařské péče s různými nástroji, s historickou lékárnou a kuchyní.

V kontrastu se strohou vnější fasádou je vnitřek dvora bohatý: má dvě patra dřevěných galerií a charakteristickou střechu s polévanými pestrými taškami ve flanderském slohu. Ve velkém sále (Salle des povres, 50 x 14 m, výška 16 m) se dvěma řadami lůžek po stranách, s bohatým dřevěným stropem a kaplí se konají také koncerty. Na oltáři této kaple byl původně slavný oltářní obraz (polyptych) Posledního soudu, připisovaný flámskému malíři Rogierovi van der Weyden, který je dnes vystaven v obrazárně hospice.

Beaunské nemocnice stále spravují nadační jmění asi 60 ha vinic, jejichž úroda se každý rok třetí neděli v listopadu prodává na charitativní „dražbě při svíčkách“. Z výnosu, který činí několik milionů EUR, se částečně financují nemocnice a starobinec města Beaune.

Chrám Notre Dame v Beaune

Chrám Notre-Dame[editovat | editovat zdroj]

Kapitulní chrám Panny Marie (Notre Dame) je hlavní kostel v Beaune. Je to velká trojlodní stavba s věží nad křížením a věncem kaplí kolem chóru, postavená v přechodném románsko-gotickém slohu někdy mezi lety 1150 a 1230. Ve stejné době vznikl i zčásti zachovaný kanovnický dům se zbytkem křížové chodby. Po požáru roku 1272 byl kostel částečně přestavěn, v dalších staletích se k němu přistavěla pozdně gotická západní předsíň (narthex) a několik kaplí.

Na stěnách chóru je galerie pozdně středověkých tapiserií, utkaných kolem roku 1500 v Tournai, s výjevy ze života Panny Marie. V hlavním vchodu jsou původní pozdně gotická vyřezávaná vrata.

Muzeum vína[editovat | editovat zdroj]

Je umístěno v komplexu historických budov asi 150 m jihovýchodně od chrámu (Rue de l'Enfant 7) a má celoroční výstavu historie a současnosti burgundského vinařství a výroby známé Dijonské hořčice.

Další památky[editovat | editovat zdroj]

  • Tour de l'horloge, středověká věž s hodinami v Rue Marey.
  • Hopital de la sainte Trinité (Nemocnice sv. Trojice) z roku 1645.
  • Řada historických domů z 13. až 17. století, zejména v Rue de Lorraine, Rue Maufoux a Rue Rousseau-Deslades
  • Středověké hradby s 8 baštami a bránou sv. Mikuláše, po nichž dnes vede turistický okruh.
  • Zbytky nejstaršího kostela Saint Baudele z 5. století, dnes zastavěné v občanském domě a nepřístupné.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Slavní obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

Nicolas Rolin

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beaune na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]