Nantucket

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nantucket
Historické centrum města
Historické centrum města
Mapa
Lokalizace Nová Anglie
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Rozloha 272,6 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol Sankaty Head (34 m n. m.)
Počet obyvatel 10 172 (2010)
Používané jazyky angličtina
Vlajka ostrova

Nantucket je ostrov na atlantickém pobřeží Spojených států, ležící ve státě Massachusetts necelých 50 km jižně od Cape Cod. Má rozlohu 272,6 km² (z toho 124 km² připadá na pevnou zem) a žije na něm okolo deseti tisíc obyvatel. Spolu se sousedními ostrovy Tuckernuck a Muskeget tvoří Nantucket stejnojmennou obec a zároveň okres, který je nejmenší ve státě Massachusetts.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov vznikl asi před pěti tisíci lety z tillu nakupeného na konci Wisconsinského zalednění, který byl v důsledku stoupající mořské hladiny oddělen od severoamerické pevniny. Ostrov je rovinatý, povrch je pokryt pískem a křovinami. Klima je oceánské, s malými rozdíly mezi zimou a létem, mrzne jen vzácně. Časté mlhy daly ostrovu přezdívku „Dáma v šedém“.[1] Silný slaný vítr vanoucí od moře způsobuje, že místní stromy (převážně zerav západní) jsou nízké a mají zkroucené kmeny.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název ostrova pochází z domorodého jazyka Wampanoag, v němž znamená „vzdálená země“. Pro Evropany ostrov objevil v roce 1602 Bartholomew Gosnold. V roce 1641 Nantucket a sousední Martha's Vineyard zakoupil od britské koruny Thomas Mayhew, který ho roku 1659 prodal za třicet liber a dvě bobří čepice Tristramu Coffinovi. Ten zahájil osidlování ostrova, na kterém se usazovali zejména kvakeři. V roce 1746 byl postaven místní maják.

V osmnáctém a devatenáctém století byl Nantucket světovým centrem lovu velryb a jejich zpracování. Na tuto dobu upomíná zdejší architektonická zvláštnost zvaná Widow's Walk: ohrádka na střeše domu, z níž ženy vyhlížely vracející se lodě.[3] Z Nantucketu pocházela také plachetnice Essex, jejíž zkáza inspirovala Hermana Melvilla k napsání románu Bílá velryba. Tyto doby připomíná muzeum velrybářství, založené roku 1929.

V druhé polovině 19. století se začal Nantucket vylidňovat v důsledku úpadku velrybářství, k němuž přispěl úbytek kytovců i rozvoj fosilních paliv. Později se ostrov stal oblíbenou prázdninovou destinací pro klidné prostředí a zachovalé historické stavby. V roce 1966 se stal památkovou zónou, kde se nesmějí stavět jiné než dřevěné domy.[4] V létě se počet obyvatel ostrova zvedne až na padesát tisíc.[5] Nemovitosti na Nantucketu patří k nejdražším v USA.[6] Na ostrov se lze dostat přívozem nebo přistát na letišti Nantucket Memorial Airport.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.covingtontravel.com/2010/08/nantucket-the-gray-lady-of-massachusetts/
  2. http://www.nha.org/history/hn/HN-bassettjones-forests.htm
  3. http://thehairpin.com/2013/07/widows-walks-whaling-wives-and-the-end-of-the-good-victorian-woman
  4. http://www.nps.gov/nr/travel/maritime/nan.htm
  5. http://www.nirhousing.net/index.php?id=12
  6. http://www.dailymail.co.uk/travel/article-1354212/Nantucket-Quaint-US-East-Coast-island-magnet-rich-famous.html
  7. http://www.abandonedrails.com/Nantucket_Railroad

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]