Cape Cod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cape Cod
Cape cod bay.jpg

StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cape Cod je mys ležící v nejvýchodnější části státu Massachusetts na severovýchodě Spojených států, nyní má stejný rozsah jako okres Barnstable.

Barnstable County (vyznačen červeně) na mapě Massachusetts

V roce 1914 šíji poloostrova proťal kanál Cape Cod Canal, který výrazně zkrátil námořní spojení New Yorku a Bostonu. S pevninou je spojen silničními mosty Sagamore Bridge a Bourne Bridge, které jsou od sebe vzdáleny asi 6,5 km, a železničním mostem.[1][2]

Geografie a správní členění[editovat | editovat zdroj]

Města okresu Barnstable na historické mapě z roku 1890

Nejvyšším bodem je 93 m vysoký Pine Hill v Massachusetts Military Reservation, výška odtud klesá až ke hladině moře. Jižně od Cape Cod leží Nantucket Sound a větší ostrovy Nantucket, Martha's Vineyard a řetězec ostrovů Elizabeth Islands, z nichž je většina v soukromém vlastnictví.

Cape Cod zahrnuje celý okres Barnstable s 15 městy: Bourne, Sandwich, Falmouth, Mashpee, Yarmouth, Harwich, Dennis, Brewster, Chatham, Orleans, Eastham, Wellfleet, Truro, Provincetown a Barnstable. Dvě z nich (Bourne a Sandwich) se rozkládají i na pevninské části kanálu Cape Cod.

Na některých místech působí vlny erozi pobřeží (žlutě) a unášejí materiál, který se na jiných místech usazuje (vyznačena modře).
Cape Cod na digitální fotografii pořízené astronauty ze stanice ISS.

Původní obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

Cape Cod byl po staletí obýván kmenem Wampanoag. Žili daleko od moře a byli vyspělými zemědělci, využívali les při jeho zachování a řízenými požáry vypalovali podrost. Poutníkům, kteří připluli na podzim 1620 do Zátoky Cape Cod, pomohli přežít první zimu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sklizeň brusinek na fotografii z roku 1906

Giovanni da Verrazzano připlul na Cape Cod z jihu v roce 1524. Nazval ostrov Martha's Vineyard Claudia podle manželky francouzského krále.[3]

Estêvão Gomes, portugalský mořeplavec plující pod španělskou vlajkou, nazval v roce 1525 mys Cabo de la Arenas.[4]

Silniční most Bourne Bridge přes Cape Cod Canal, v pozadí železniční most

.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cape Cod Commission. Comprehensive Economic Development Strategy (CEDS) [online]. [cit. 2020-05-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 26-03-2010. (anglicky) 
  2. American Geographic Society "The Opening of the Cape Cod Canal" (1914)
  3. BAER, Chris. HISTORY OF MARTHA'S VINEYARD [online]. Historical Records of Dukes County, Massachusetts [cit. 2009-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. David J. Weber. The Spanish frontier in North America. [s.l.]: Yale University Press, 1992. Dostupné online. ISBN 978-0-300-05917-5. S. 36. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]