Missoula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Missoula
Downtown Missoula center.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 978 m n. m.
Časové pásmo UTC-7/-6 (letní čas)
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
federální stát Montana
okres Missoula
Missoula
Missoula
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 61,9 km²
Počet obyvatel 66 788 (2010)
Hustota zalidnění 1 079 obyv./km²
Správa
Starosta John Engen
Vznik 1866
Oficiální web www.ci.missoula.mt.us
Telefonní předvolba 406
PSČ 59801-59808
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Missoula je město ležící na západě amerického státu Montana. Je sídlem okresu Missoula Country. V roce 2010 žilo ve městě 66 788 obyvatel, v celém okrese pak 109 299 obyvatel. Od roku 1920 Missoula trvale rostla. V roce 2000 se Missoula stala druhým nejlidnatějším městem státu Montana. Od roku 2000 je Missoula třetí nejrychleji rostoucí město ve státě Montana.

Missoula byla založena v roce 1860 jako Hellgate Trading Post, později byla přejmenovála na Missoula Mills ("Missoula" podle domorodého označení oblasti a "Mills" podle prosperujícího mlýnu a pily, což byl první průmysl v Missoule). Slovo "Mills" bylo z názvu odstraněno v názvu v roce 1877.

Missoule se přezdívá "zahradní město" podle rozlehlých sadů, které lemovaly periferii města a podle velkých květinových a zeleninových zahrad, které vlastnili Cyrus a William McWhirk, a které tvořily východní vstup do města. Přestože město vzniklo jako obchodní centrum s zemědělským a dřevozpracujícím průmyslem, základem současné ekonomiky Missoule je vzdělávání, státní správa, zdravotnictví, cestovní ruch a služby.

Missoula je univerzitní město, kterému vévodí University of Montana, která vytváří téměř čtvrtinu městské populatce. Missoula je také známa jako rodiště Jeannette Rankin, první ženy, která byla zvolena do amerického kongresu. V Missoule se také nachází největší pivovar státu Montana.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]