Syrakusy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Syrakusy
Siracusa
Siracusa sunrise.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 17 m n. m.
stát: Itálie Itálie
oblast: Sicílie
provincie: Siracusa
Syrakusy
Red pog.png
Syrakusy
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 204 km²
počet obyvatel: 123 322 (2008)
hustota zalidnění: 593 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.comune.siracusa.it
telefonní předvolba: + 931
PSČ: 96100

Syrakusy (česky také Syrákúsy, italsky: Siracusa) je italské město v oblasti Sicílie, hlavní město stejnojmenné provincie. V roce 2005 bylo kvůli své nekropoli zapsáno na seznam dědictví UNESCO. Část města leží na pobřeží a část na ostrůvku Ortigia. Obě části jsou spojeny mosty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Syrakusy byly založeny kolem roku 730 př. n. l. kolonisty z Korintu. Vládce Gely Gelón se roku 485 př. n. l. zmocnil Syrakus a vybudoval zde své sídlo. Zdokonalil opevnění a vytvořil velké loďstvo. O několik let později si společně s Therónem z Akragásu zajistili nadvládu nad Sicílií tím, že u Imery porazili Kartágince.

Doba největšího rozkvětu[editovat | editovat zdroj]

Jeho nástupcem se stal jeho bratr Hierón I. a ten se dál staral o to, aby městský stát vzkvétal a stal se kulturním centrem. Po jeho smrti přijaly Syrakusy demokratickou ústavu. Tato však demokracie neměla dlouhého trvání. Kolem roku 427 př. n. l. musela čelit invazi Athén a teprve po třech letech byl uzavřen mír. Ale ani ten nebyl na dlouho, protože roku 415 př. n. l. propukly spory Syrakus se Segestou. Tyto spory vyvolaly další invazi, a to invazi Kartáginců. Teprve roku 405 př. n. l. s nimi uzavřel syrakuský vojevůdce Dionýsios I., který se později stal vládcem, mír. Tento vládce byl označován za despotu a krutovládce, který se opíral zejména o žoldnéřskou armádu. Jako příklad jeho krutosti se uvádí případ Damokla (viz Damoklův meč). Damoklés byl obyčejný, optimistický a důvěřivý dvořan a to se Dionýsovi nelíbilo. Chtěl mu dokázat, že by se měl obávat o svůj život. Proto dal nad Damokla zavěsit ostrý meč na tenkém provázku, aby začal přemýšlet o tom, zda se provázek přetrhne a břit dopadne. Dalším vládcem byl Dionýsios II., ale místo něj měl moc v rukou Dión, který se neúspěšně pokoušel o vnitrostátní reformy podle Platónových státnických idejí.

Úpadek[editovat | editovat zdroj]

Během druhé punské války se Syrakusy přidaly na stranu Kartága. Poté, co Římané porazili Kartágo, byly Syrakusy obléhány v letech 214212 př. n. l. Traduje se, že během této doby Archimédés vymyslel proti nepřátelským lodím taktiku spočívající v odrazu slunečních paprsků od naleštěných štítů vojáků, která dokonce dokázala zapalovat lodě na dálku. Nicméně, roku 211 př. n. l. bylo město vypleněno a připojeno k římské provincii Sicílie.

Památky[editovat | editovat zdroj]

V Syrakusách se nachází mnoho historických památek.

Apollónův chrám byl postaven v 6. století př. n. l. Dodneška se z něj mnoho nedochovalo, pouze dva dórské sloupy. Není ale vůbec jisté, zda byl chrám zasvěcen bohu Slunce Apollónovi nebo bohyni lovu Artemidě.

Dóm

Dóm původně to byl Athénin chrám, který byl postaven po vítězství nad Kartágem v roce 480 př. n. l. Tento chrám byl postaven na návrší ostrova Ortigie. Byla na něm socha bohyně s pozlaceným štítem, který sloužil přes den mořeplavcům. V 7. století se přeměnil na baziliku. Zemětřesení v letech 1542 a 1693 zbouralo některé části chrámu. V letech 172857 bylo postaveno barokní západní průčelí od Andrei Palmy z Palerma.

Dionýsovo ucho je jeskyně dlouhá 65 metrů, vysoká 23 metrů a až 11 metrů široká. Vchod do ní má tvar ucha. Za vlády Dionýsia I. zde bylo zřízeno vězení.

Museo archeologico regionale Paolo Orsi, které bylo otevřeno roku 1988 v parku Villy Landoliny. V tomto muzeu lze vidět výrobky uměleckých řemesel, které pocházejí z období kolem roku 5000 př. n. l., dále keramické hrobové dary, ukázky hrnčířského umění a malby váz.

Řecké divadlo

Řecké divadlo patří průměrem (asi 138 metrů) k největším antickým divadlům. Bylo postaveno v 5. století. Kamenné tribuny jsou rozděleny na devět sektorů. Divadlo mohlo pojmout 15 000 diváků. Z vrchních tribun je také pěkný výhled na celé Syrakusy.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Mnoho významných postav v Syrakusách žilo nebo je navštívilo.

Archimédes byl matematik, fyzik a astronom. Narodil se v Syrakusách roku 287 př. n. l. V době obležení města Římany konstruoval obranné válečné metací stroje a snažil se vymyslet takovou soustavu zrcadel a čoček, aby pomocí jejich paprsků bylo možné zapálit římské lodě.

Platón navštívil Syrakusy několikrát. Jeho největším syrakuským stoupencem byl Dión. Během jednoho svého pobytu došlo mezi ním a vládcem Dionýsiem II. k roztržce.

Další významní lidé: Aischylos, Simónidés z ostrova Kreos, Gottfried Seume (autor díla Procházka po Syrakusách v roce 1802)

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Syrakuská ekonomika je hlavně založena na rafinérii ropy. Oblast přístaviště Panagia je místem, kam připlouvají cisternové lodě, které zásobují rafinérii ERG. Blízkost zprůmyslněné oblasti kolem Augusta je silně znečištěno, ale také zajišťuje velký počet pracovních míst v této oblasti. V současnosti průmysl udržuje důležitost nezbytnou pro ekonomiku města, které se v posledních letech snažilo změnit svou ekonomiku na turismus, na přítomnost nejdůležitějších stop minulosti a svou bohatou historii. A tak záměr veřejných i soukromých investicí vedl k zachování historického bohatství, podpořil vznik odlišných hotelových soustav (Bed & breakfast a 5* Ortigia). Tento sektor je přesto v první fázi růstu. Historicky další oblastí, která udržuje syrakuskou ekonomiku, je zemědělství. Především pěstování citrusových plodů a zeleniny, které má však v posledních letech potíže se silnou konkurencí na tuzemském i mezinárodním trhu. Tam je růst "skleníkového zemědělství". Rybolov je dalším historicky přetrvávajícím zdrojem, ale je v poklesu. Drobný obchod strádá a je stále více poškozován velkými obchodními centry. Míra nezaměstnanosti je zde poměrně vysoká, pohybuje se kolem 16%.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]