Vác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vác
Vacovská katedrála Nanebevzetí Panny Marie a archanděla Michaela
Vacovská katedrála Nanebevzetí Panny Marie a archanděla Michaela
Vác – znak
znak
Vác – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška146 m n. m.
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Vác
Vác
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha61,6 km²
Počet obyvatel32 927 (2021)[1]
Hustota zalidnění534,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.vac.hu
Telefonní předvolba0627
PSČ2600
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vác (česky a slovensky dříve též Vacov, německy Waitzen) je maďarské město v Pešťské župě, na levém břehu Dunaje 30, km severně od Budapešti. V roce 2018 zde žilo 32 728 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Velkoproboštský palác, sídlo diecézního muzea

Vác byl osídlen v dávnověku, první známky trvalejšího osídlení jsou z doby Římské říše. V roce 1004 založil Štěpán I. váckou diecézi. Z této doby je zde také biskupský palác. Samotné středověké město se rozvíjelo okolo opevnění, které se nacházelo na vyvýšeném místě na břehu Dunaje.

V roce 1241 město vyplenili Mongolové. Tehdejší uherský král sice nechal v Pešti sestavit velkou armádu na obranu před vpádem, nedokázal však přesunout vojska do Vácu včas.[2]

Na počátku 16. století Vác obsadila Osmanská říše, která se ho zmocnila na příštích 80 let. Boje proti Turkům znamenaly v některých obdobích časté střídání vlastníků a léta ničení. V roce 1597 a 1684 zde Habsburkové Turky porazili.

Na počátku 18. století Vác rovněž zasáhlo i Rákócziho povstání. V roce 1731 zachvátil Vác požár. O dekádu později strádalo město při epidemii moru.

V roce 1846 byla po dvou letech stavebních prací[3] vybudována železnice do Budapešti na jih a do Szobu/Štúrova na severu. Slavnostní otevření první dráhy na území Uher nicméně pokazil požár lokomotivy na váckém nádraží.[3] Z dlouhodobého hlediska ale dráha zcela změnila charakter města; umožnila rozvoj průmyslu, původní dílny nahradily továrny, zároveň však umožnila cestovat do nedaleké Budapešti, což přineslo omezení místního obchodu. Některé ze střetů maďarské revoluce z let 1848 a 1849 se odehrály poblíž města.

Roku 1855 byla v blízkosti Váce vybudována věznice.

Na počátku druhé světové války prišlo do Vácu množství uprchlíků z okupovaného Polska. Na konci konfliktu utrpěl Vác značné škody. Město bylo osvobozeno dne 8. prosince 1944 2. ukrajinským frontem sovětské armády v souvislosti s Budapešťskou ofenzívou.

Po válce došlo k obnově a rozvoji města. Vznikla nová sídliště, ve kterých byli ubytováni především dělníci nedalekého dolu v lokalitě Sejce (Sejcei mészkőbánya). Místní autobusové nádraží bylo zprovozněno roku 1960. Vzhledem k blízkosti metropole byl trend co do vývoje počtu obyvatel vzestupný a nezastavil se ani po roce 1989. Město těží ze suburbanizace Budapešti.

Na přelomu století byla východně od města dovedena také dálnice M2, která město spojuje s Budapeští.

V roce 2006 bylo kompletně přebudováno místní hlavní náměstí. V současné době Vác slouží jako rekreační místo pro obyvatele Budapešti.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Ve Vácu se nachází muzeum vína (maďarsky Bormúzeum Váci Curia orház-Borgyűjteménytár).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Vacovská katedrála

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Východně od města se nachází dálnice M2, která směřuje z Budapešti právě sem (výhledově má být prodloužena až k slovenské hranici. V třetí dekádě 21. století existovala pouze v polovičním profilu.

V roce 2021 byly zahájeny přípravné práce pro výstavbu nového silničního mostu přes Dunaj, který by se nacházel poblíž Vácu.[4]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vác na maďarské Wikipedii.

  1. Dostupné online.
  2. CARTLEDGE, Brian. The will to survive: A history of Hungary. Londýn: Hurst & Company, 2006. ISBN 978-184904-112-6. S. 29. (angličtina) 
  3. a b Egy tűzvésszel indult a magyar vasút története. index.hu [online]. [cit. 2021-12-25]. Dostupné online. (maďarsky) 
  4. Indulnak a Dunakanyarban épülő híd előkészítő munkái. Portfolio.hu [online]. [cit. 2021-12-25]. Dostupné online. (maďarsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]