Dunakeszi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dunakeszi
Dunakeszi légifotó.jpg
Dunakeszi – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Župa Pest
Okres Dunakeszi
Dunakeszi
Dunakeszi
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 31,06 km²
Počet obyvatel 39 446 (2010)
Hustota zalidnění 1 270 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.dunakeszi.hu
PSČ 2120
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dunakeszi je město v Maďarsku, v župě Pest. Leží severně od Budapešti, těsně u jejích hranic. Je centrem okresu Dunakeszi. De facto se jedná o předměstí maďarské metropole, umístěné na břehu řeky Dunaje, severně od jejího městského okruhu.

Rozkládá se na ploše 31,06 km² a v roce 2010 zde žilo 39 446 obyvatel.[1] Od zbytku Budapešti je kromě dálnice oddělené rozsáhlou průmyslovou zónou. V ní sídlí řada mezinárodních firem, např. včetně rakouského výrobce osvětlení Eglo.

Na břehu řeky Dunaje se nachází rozsáhlý pás lužních lesů. Podstatná část z něj je v současné době přírodní rezervace, konkrétně v rámci systému Natura 2000. Na jižním okraji Dunakeszi se nachází několik dalších menších přírodních památek. V severní části Dunakeszi se nachází pozůstatky římské pevnosti.

Hlavní kulturní institucí ve městě je Kulturní centrum Józsefa Atilly. Řada kostelů, které jsou jak katolické, tak i protestantské, slouží početné komunitě věřících. Dominantním chrámem je kostel svatého Michala, který byl vybudován v barokním stylu v polovině 18. století.

Městem prochází železniční trať BudapešťVácSzob, která zde má také své nádraží. Příměstskou dopravu a spojení se zbytkem maďarské metropole zajišťují autobusy.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]