Dunakeszi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dunakeszi
Dunakeszi légifotó.jpg
Dunakeszi – znak
znak
Dunakeszi – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaPest
OkresDunakeszi
Dunakeszi
Dunakeszi
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha31,06 km²
Počet obyvatel39 446 (2010)
Hustota zalidnění1 270 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.dunakeszi.hu
PSČ2120
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dunakeszi je město v Maďarsku, v župě Pest. Leží severně od Budapešti, těsně u jejích hranic. Je centrem okresu Dunakeszi. De facto se jedná o předměstí maďarské metropole, umístěné na břehu řeky Dunaje, severně od jejího městského okruhu.

Geografické poměry[editovat | editovat zdroj]

Samotné město se rozkládá na ploše 31,06 km², v rovině na břehu řeky Dunaje, která přechází do lužního lesa. V roce 2010 zde žilo 39 446 obyvatel.[1] Od zbytku Budapešti je kromě dálnice oddělené rozsáhlou průmyslovou zónou. V ní sídlí řada mezinárodních firem, např. včetně rakouského výrobce osvětlení Eglo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o obci pochází z 13. století. V období vlády krále Bély IV. byl zmíněn převod vlastnictví tehdejší vesnice mezi vlivnými rody. Obec byla trvale osídlena po celý středověk až do příchodu Turků, pak byla opuštěna a znovu bylo osídlení obnoveno až v roce 1642. Místní obyvatelé se během tureckých časů přestěhovali do okolních obcí (což dokládají osmanské daňové záznamy). Po nějakou dobu po vyhnání Turků patřilo území dnešní obce rodu Wattayů. V roce 1785 zde bylo napočítáno 740 obyvatel.

Po druhé světové válce zde byl zprovozněn závod na opravu vozidel (Dunakeszi Járműjavító, zabídá značnou část severního okraje města) a postavena konzervárna. Okolní pole byla kolektivizována. Později zde byly také vyráběny součásti pro koupelny panelových domů. Městu samotnému se panelová výstavba také nevyhnula; na straně přivrácené k řece Dunaji bylo zbudováno sídliště (Barátság úti lakótelep), rozšířené po roce 1990 bytovými domy. Díky suburbanizaci Budapešti po roce 1990 se zdejší počet za třicet let od změny politického systému v Maďarsku téměř zdvojnásobil.

Životní prostředí a zeleň[editovat | editovat zdroj]

Na břehu řeky Dunaje se nachází rozsáhlý pás lužních lesů. Podstatná část z něj je v současné době přírodní rezervace, konkrétně v rámci systému Natura 2000. Na jižním okraji Dunakeszi se nachází několik dalších menších přírodních památek. V severní části Dunakeszi se nachází pozůstatky římské pevnosti. Původně se v okolí města nacházely různé písčité plochy, na nich ale postupně zakořenily buď borovice, nebo akáty.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Socha krále Bély IV. ve středu města.

Hlavní kulturní institucí ve městě je Kulturní centrum Józsefa Atilly. Řada kostelů, které jsou jak katolické, tak i protestantské, slouží početné komunitě věřících. Dominantním chrámem je kostel svatého Michala, který byl vybudován v barokním stylu v polovině 18. století.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Městem prochází železniční trať BudapešťVácSzob, která zde má také své nádraží a zastávku s názvem Dunakeszi-Gyártelep. Příměstskou dopravu a spojení se zbytkem maďarské metropole zajišťují autobusy.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]